Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Lacrimi pentru ingeri    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Cred doar in moralitate shi etica individului ....cred in faptul ca p.ula trebuie bagata-n p.izda, nu in cur , nu in gura shi nu in gaini ! ....de aici incepe adevarata credintza nu de la maria care i-a pus plodul in bratze amaratului de tamplar facandu-l pe asta sa creada ca si-a tras-o cu nu shtiu care dumnezeu ......nu ma seca ca despre biserica am io multe de spus ...nu ma deranjatzi ca sa nu va deranjez ! ...nu de alta da-mi  aduc aminte de razboaiele religioase shi alte inchizitzii ! DACA EXISTA DUMNEZEU NU AR FI LASAT PE SATANA ILIESCU SA-I BALEASCA ICOANELE IN TEMPLU .....BISERICA CUM II ZICETZI VOI !
mara40 a scris:


Xtremul a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Baaaaaaaaaaaah fraierilor ascultatzi ce spune unul nebotezat shi foarte ateu :INGERII SHI DRACII SUNTEM NOI OAMENII CE POOOLA MEA ATATA TEORIE ! ....Bleaaaaaah !

Zamolxistul-e !!! :D:D



           Macar de-ar crede in Zamolze!


09-06-2008 16:16:30
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Cred doar in moralitate shi etica individului ....cred in faptul ca p.ula trebuie bagata-n p.izda, nu in cur , nu in gura shi nu in gaini ! ....de aici incepe adevarata credintza nu de la maria care i-a pus plodul in bratze amaratului de tamplar facandu-l pe asta sa creada ca si-a tras-o cu nu shtiu care dumnezeu ......nu ma seca ca despre biserica am io multe de spus ...nu ma deranjatzi ca sa nu va deranjez ! ...nu de alta da-mi  aduc aminte de razboaiele religioase shi alte inchizitzii ! DACA EXISTA DUMNEZEU NU AR FI LASAT PE SATANA ILIESCU SA-I BALEASCA ICOANELE IN TEMPLU .....BISERICA CUM II ZICETZI VOI !
mara40 a scris:


Xtremul a scris:


Zamolxistul-e !!! :D:D



           Macar de-ar crede in Zamolze!



Ha . ha . i-a disparut lui Cyudatu' LIMBA !!!!


09-06-2008 18:42:22
   
?? mara40
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 29

CIUDATUL SA a scris:

Cred doar in moralitate shi etica individului ....cred in faptul ca p.ula trebuie bagata-n p.izda, nu in cur , nu in gura shi nu in gaini ! ....de aici incepe adevarata credintza nu de la maria care i-a pus plodul in bratze amaratului de tamplar facandu-l pe asta sa creada ca si-a tras-o cu nu shtiu care dumnezeu ......nu ma seca ca despre biserica am io multe de spus ...nu ma deranjatzi ca sa nu va deranjez ! ...nu de alta da-mi  aduc aminte de razboaiele religioase shi alte inchizitzii ! DACA EXISTA DUMNEZEU NU AR FI LASAT PE SATANA ILIESCU SA-I BALEASCA ICOANELE IN TEMPLU .....BISERICA CUM II ZICETZI VOI !
mara40 a scris:


Xtremul a scris:


Zamolxistul-e !!! :D:D



           Macar de-ar crede in Zamolze!


     SI DACA EXISTA.....CE TE FACI ? TE PAPA IADUL!


09-06-2008 20:03:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nu cred ca risca Scaraotki sa provoace razmeritze in Iad prin cooptarea cumatrului Ciudy, zau... :D:D

09-06-2008 21:59:16
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Coane , lasa razmeritele... nu-ti dai seama ce PERICOL reprezinta conu' S.A. pentru un iad care "lucreaza" cu foc deschis ... ?!? ... Pai adevaratul IAD va incepe doar in momentul  in care mister Ciudy se va enerva pentru un motiv sau altul si isi va aduce aminte de sublimarea :rolleyes:  ... fasolei ;):D ; ... sa vezi atunci focul gheenei :rolleyes::rolleyes: ( inclusiv pentru tartorul sef & subalterni :D:D:D ) , daca nu doteaza aia din timp iadul cu ... stingatoare :D:D:D ...

Si chiar daca ajunge in partea cu norishori si cantece la harpa, ceva-ceva tot n-o sa-i convina, iar aici, neavand foc, rezultatul va fi ... on topic ... ;):D:D:D

Ultima modificare facuta de moebius (10-06-2008 00:04:05)


09-06-2008 23:24:51
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
scuze...la folbal si babaroase

Ultima modificare facuta de SandieShaw (09-06-2008 23:59:34)


09-06-2008 23:58:08
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Fata bunicului daca Iadul exista atunci sa fii sigura ca sunt deja trecut in organigrama ca SHEF LA COMPARTIMENTUL CAZANE !.....DAR DACA NU EXISTA ? :D
mara40 a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Cred doar in moralitate shi etica individului ....cred in faptul ca p.ula trebuie bagata-n p.izda, nu in cur , nu in gura shi nu in gaini ! ....de aici incepe adevarata credintza nu de la maria care i-a pus plodul in bratze amaratului de tamplar facandu-l pe asta sa creada ca si-a tras-o cu nu shtiu care dumnezeu ......nu ma seca ca despre biserica am io multe de spus ...nu ma deranjatzi ca sa nu va deranjez ! ...nu de alta da-mi  aduc aminte de razboaiele religioase shi alte inchizitzii ! DACA EXISTA DUMNEZEU NU AR FI LASAT PE SATANA ILIESCU SA-I BALEASCA ICOANELE IN TEMPLU .....BISERICA CUM II ZICETZI VOI !
mara40 a scris:




           Macar de-ar crede in Zamolze!


     SI DACA EXISTA.....CE TE FACI ? TE PAPA IADUL!


09-06-2008 23:58:33
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi naiba te-a pus sa stai in Bucureshti ?
SandieShaw a scris:

'ga-mi-as... pentru caterinca asta de meci era bucurestiul precum terra dupa 2012?... (cine a vazut I am Legend cu Will Smith ma inteelge)... toti erau in boonker, nu tu taxi, nu tu transportation, nu tu magazination, doar bodegation cu tiganation cu semintation si hu-hu-hu-ura romaniaaa


10-06-2008 00:00:28
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hoooooo breh Xtremule ca nu le fac nimic daca ma duc acolo ....doar ii bag la 380Vca shi-i tzin acolo pana le iesa fum din coarne ca de inegrit sunt deja negrii !  :D
Xtremul a scris:

Nu cred ca risca Scaraotki sa provoace razmeritze in Iad prin cooptarea cumatrului Ciudy, zau... :D:D


10-06-2008 00:02:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Daca ajung sus intre norishori e shi mai simplu ...o sarma la un nor ,alta sarma la alt nor shi sa vezi ce-o sa sara ingerii cand o-i baga minim 30-40000 Vcc in ei .....rock-eri ii fac ! ....da nu ajung io acolo !....auzi breh dar daca raman la mijloc ?....hmmmmm cam nashpa NICI DRAC NICI INGER RAMAN TOT UN CIUDAT PASHTELE MA-SII ! ....hihihi
moebius a scris:

Coane , lasa razmeritele... nu-ti dai seama ce PERICOL reprezinta conu' S.A. pentru un iad care "lucreaza" cu foc deschis ... ?!? ... Pai adevaratul IAD va incepe doar in momentul  in care mister Ciudy se va enerva pentru un motiv sau altul si isi va aduce aminte de sublimarea :rolleyes:  ... fasolei ;):D ; ... sa vezi atunci focul gheenei :rolleyes::rolleyes: ( inclusiv pentru tartorul sef & subalterni :D:D:D ) , daca nu doteaza aia din timp iadul cu ... stingatoare :D:D:D ...

Si chiar daca ajunge in partea cu norishori si cantece la harpa, ceva-ceva tot n-o sa-i convina, dar aici, neavand foc, rezultatul va fi ... on topic ... ;):D:D:D


10-06-2008 00:07:08
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Hihihi naiba te-a pus sa stai in Bucureshti ?
SandieShaw a scris:

'ga-mi-as... pentru caterinca asta de meci era bucurestiul precum terra dupa 2012?... (cine a vazut I am Legend cu Will Smith ma inteelge)... toti erau in boonker, nu tu taxi, nu tu transportation, nu tu magazination, doar bodegation cu tiganation cu semintation si hu-hu-hu-ura romaniaaa

ferice de mine ca nu ma confrunt cu asa ceva....=)


10-06-2008 19:05:49
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

CIUDATUL SA a scris:

Baaaaaaaaaaaah fraierilor ascultatzi ce spune unul nebotezat shi foarte ateu :INGERII SHI DRACII SUNTEM NOI OAMENII CE POOOLA MEA ATATA TEORIE ! ....Bleaaaaaah !



ASCULTATI-l ca stie el ce stie! :D :D

HIC!


10-06-2008 19:34:15
   
?? mara40
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 29

sarut_mortal a scris:

despre ingeri se pot vorbi multe,important e sa credem in existenta lor,ei pot fii simplii oameni care ne ajuta exact atunci cand avem nevoie mai mare,pot fii persoane dragi trecute in nefiinta care ne protejeaza si care se roaga pentru noi.IMPARATIA CERURILOR este una vasta,iar ingerii sunt impartiti pe 7 categorii,7 trepte ierarhice,in functie de gradul lor de evolutie spirituala.atunci cand te rogi lui DUMNEZEU se deschid cerurile si poti intra in contact direct cu ei.intotdeauna langa noi exista si un inger pazitor,care plange pentru faptele noastre rele si care incearca mereu sa ne duca spre un drum mai bun si spre o evolutie spirituala mai inalta,important e sa stim sa-l ascultam si sa-l intelegem!pentru cei ce sunt interesati de acest vast subiect si pt cei ce cred in existenta ingerilor,DUMNEZEU SI INGERII SA VA AIBA IN PAZA!


      Ma vad nevoita sa fac o corectura dragul meu drag. Ingerii se impart in 9 cete:
1.SCAUNELE, HERUVIMII, SERAFIMII(cei care se afla in apropierea lui Dumnezeu)
2.DOMNIILE, STAPANIILE, PUTERILE
3.INCEPATORIILE, ARHANGHELII SI INGERII(CEI MAI APROPIATI DE OAMENI).
        Sa fii iubit"Angel"!


11-06-2008 10:43:35
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Mara,oricum s-ar imparti...eu ii simt aproape,chiar azi am simtit  prezenta lui deasupra capului meu....de ce azi?....pentru ca poate l-am invocat...sau poate a simtit ca am nevoie de o incurajare,se spune ca noi nu-i vedem dar ei ne vad...si apar atunci cand esti in impas...=(
  Da...asta e,el este mai ales atunci alaturi de om, chiar daca omul nu-l poate vedea in acele momente grele si are trairea de totala singuratate si parasire...


11-06-2008 19:18:28
   
?? sarut_mortal
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 64

martiela a scris:

Mara,oricum s-ar imparti...eu ii simt aproape,chiar azi am simtit  prezenta lui deasupra capului meu....de ce azi?....pentru ca poate l-am invocat...sau poate a simtit ca am nevoie de o incurajare,se spune ca noi nu-i vedem dar ei ne vad...si apar atunci cand esti in impas...=(
  Da...asta e,el este mai ales atunci alaturi de om, chiar daca omul nu-l poate vedea in acele momente grele si are trairea de totala singuratate si parasire...


draga mea martiela,ingerii intr-adevar exista,de undeva de sus,ei ne protejeaza,intr-adevar,poate nu-i vedem,dar trebuie sa stii sa-i simti,iar ca poti si comunica cu ei si asta e adevarat,dar nu o poti face decat cu credinta in suflet.de multe ori insa,ingerii ne trimit in ajutor oameni de la care ne asteptam cat mai putin.ai grija de tine si ingerii sa te aiba in paza!eu mi-am gasit un inger,multumesc lui DUMNEZEU!INGERII SA TE AIBA IN PAZA!


11-06-2008 21:13:36
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

sarut_mortal a scris:


martiela a scris:

Mara,oricum s-ar imparti...eu ii simt aproape,chiar azi am simtit  prezenta lui deasupra capului meu....de ce azi?....pentru ca poate l-am invocat...sau poate a simtit ca am nevoie de o incurajare,se spune ca noi nu-i vedem dar ei ne vad...si apar atunci cand esti in impas...=(
  Da...asta e,el este mai ales atunci alaturi de om, chiar daca omul nu-l poate vedea in acele momente grele si are trairea de totala singuratate si parasire...


draga mea martiela,ingerii intr-adevar exista,de undeva de sus,ei ne protejeaza,intr-adevar,poate nu-i vedem,dar trebuie sa stii sa-i simti,iar ca poti si comunica cu ei si asta e adevarat,dar nu o poti face decat cu credinta in suflet.de multe ori insa,ingerii ne trimit in ajutor oameni de la care ne asteptam cat mai putin.ai grija de tine si ingerii sa te aiba in paza!eu mi-am gasit un inger,multumesc lui DUMNEZEU!INGERII SA TE AIBA IN PAZA!

Felicitari pentru gasirea ingerului, s-m !!! :)
Si io, care credeam ca pe situl asta se pot gasi doar dracushori... :D:D


11-06-2008 21:20:26
   
?? sarut_mortal
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 64

Xtremul a scris:


sarut_mortal a scris:


martiela a scris:

Mara,oricum s-ar imparti...eu ii simt aproape,chiar azi am simtit  prezenta lui deasupra capului meu....de ce azi?....pentru ca poate l-am invocat...sau poate a simtit ca am nevoie de o incurajare,se spune ca noi nu-i vedem dar ei ne vad...si apar atunci cand esti in impas...=(
  Da...asta e,el este mai ales atunci alaturi de om, chiar daca omul nu-l poate vedea in acele momente grele si are trairea de totala singuratate si parasire...


draga mea martiela,ingerii intr-adevar exista,de undeva de sus,ei ne protejeaza,intr-adevar,poate nu-i vedem,dar trebuie sa stii sa-i simti,iar ca poti si comunica cu ei si asta e adevarat,dar nu o poti face decat cu credinta in suflet.de multe ori insa,ingerii ne trimit in ajutor oameni de la care ne asteptam cat mai putin.ai grija de tine si ingerii sa te aiba in paza!eu mi-am gasit un inger,multumesc lui DUMNEZEU!INGERII SA TE AIBA IN PAZA!

Felicitari pentru gasirea ingerului, s-m !!! :)
Si io, care credeam ca pe situl asta se pot gasi doar dracushori... :D:D


multumesc,in viata mai pot exista si exceptii,succes pt gasirea ingerului tau


11-06-2008 21:36:55
   
?? mara40
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 29

Xtremul a scris:


sarut_mortal a scris:


martiela a scris:

Mara,oricum s-ar imparti...eu ii simt aproape,chiar azi am simtit  prezenta lui deasupra capului meu....de ce azi?....pentru ca poate l-am invocat...sau poate a simtit ca am nevoie de o incurajare,se spune ca noi nu-i vedem dar ei ne vad...si apar atunci cand esti in impas...=(
  Da...asta e,el este mai ales atunci alaturi de om, chiar daca omul nu-l poate vedea in acele momente grele si are trairea de totala singuratate si parasire...


draga mea martiela,ingerii intr-adevar exista,de undeva de sus,ei ne protejeaza,intr-adevar,poate nu-i vedem,dar trebuie sa stii sa-i simti,iar ca poti si comunica cu ei si asta e adevarat,dar nu o poti face decat cu credinta in suflet.de multe ori insa,ingerii ne trimit in ajutor oameni de la care ne asteptam cat mai putin.ai grija de tine si ingerii sa te aiba in paza!eu mi-am gasit un inger,multumesc lui DUMNEZEU!INGERII SA TE AIBA IN PAZA!

Felicitari pentru gasirea ingerului, s-m !!! :)
Si io, care credeam ca pe situl asta se pot gasi doar dracushori... :D:D


     pai tu credeai ca toti sunt ca tine, dracusori?


11-06-2008 21:37:32
   
?? mara40
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 29

sarut_mortal a scris:


Xtremul a scris:


sarut_mortal a scris:



draga mea martiela,ingerii intr-adevar exista,de undeva de sus,ei ne protejeaza,intr-adevar,poate nu-i vedem,dar trebuie sa stii sa-i simti,iar ca poti si comunica cu ei si asta e adevarat,dar nu o poti face decat cu credinta in suflet.de multe ori insa,ingerii ne trimit in ajutor oameni de la care ne asteptam cat mai putin.ai grija de tine si ingerii sa te aiba in paza!eu mi-am gasit un inger,multumesc lui DUMNEZEU!INGERII SA TE AIBA IN PAZA!

Felicitari pentru gasirea ingerului, s-m !!! :)
Si io, care credeam ca pe situl asta se pot gasi doar dracushori... :D:D


multumesc,in viata mai pot exista si exceptii,succes pt gasirea ingerului tau

          Mai crezi tu ca-si va gasi un inger ....si pazitor?


11-06-2008 21:45:07
   
?? sarut_mortal
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 64

mara40 a scris:


Xtremul a scris:


sarut_mortal a scris:



draga mea martiela,ingerii intr-adevar exista,de undeva de sus,ei ne protejeaza,intr-adevar,poate nu-i vedem,dar trebuie sa stii sa-i simti,iar ca poti si comunica cu ei si asta e adevarat,dar nu o poti face decat cu credinta in suflet.de multe ori insa,ingerii ne trimit in ajutor oameni de la care ne asteptam cat mai putin.ai grija de tine si ingerii sa te aiba in paza!eu mi-am gasit un inger,multumesc lui DUMNEZEU!INGERII SA TE AIBA IN PAZA!

Felicitari pentru gasirea ingerului, s-m !!! :)
Si io, care credeam ca pe situl asta se pot gasi doar dracushori... :D:D


     pai tu credeai ca toti sunt ca tine, dracusori?


scumpa mea scumpa,in fiecare din noi,exista si cate un dracusor,poate chiar mai multi,dar ca sa intelegem mai multe,ar trebui sa privim in adancul sufletului nostru,ca sa putem vedea si partile bune,pozitive,nu numai pe cele negativiste...gandeste-te la asta te rog si la libertatea de opinie pe care fiecare trebuie sa o aiba.cred ca e mai bine daca ne-am respecta opiniile.te sarut dulce si ingerii fie cu tine,mara40


12-06-2008 14:54:19
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Nici nu stii cata bucurie mi-ai produs .....simt o empatie pentru toti cei care sunt fericiti,pentru toti cei care se iubesc si se respecta....sa dea D-zeu,Sarut mortal ca ingerul pe care l-ai gasit sa te insoteasca tot timpul....iubiti-va mult,viata este frumoasa daca noi stim s-o traim cu adevarat!

14-06-2008 11:34:27
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Singurele lacrimi a caror amaraciune e deplina sunt acelea care nu cad pe pieptul nimanui si pe care nu ti le sterge nimeni...niciodata!....=(

19-06-2008 18:03:44
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

martiela a scris:

Singurele lacrimi a caror amaraciune e deplina sunt acelea care nu cad pe pieptul nimanui si pe care nu ti le sterge nimeni...niciodata!....=(


Cu siguranta sunt singurele care...dau roade....


19-06-2008 22:15:57
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Daca as avea puterea
Te-as face
O statuie din
Cea mai ieftina piatra
Si,
Te-as lasa
Sa vezi,
Cit de adinc sapa
O lacrima
Pina sa ajunga
Sub barbie
Si...
Sa cada.


22-06-2008 08:23:27
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Lacrimi ...de noapte

Lelia Mosora( o buna prietena de-a mea pe care am cunoscut-o pe net...)


Ţi-am dat
lacrimile mele
de noapte...
mărgele de cuarţ negru...
să-ţi ţină de urât
Ă®n serile cu şemineu...

Câte una
pentru fiecare clipă de vis
Ă®mpreună...

Ţi-am dat lacrimile mele de rouă...

Una ...
pentru sărutul dintâi...

Una...
pentru că m-ai făcut să plâng
de fericire...

Una...
pentru dimineţile
devenite nopţi de iubire...

Una...
pentru zâmbetul
din colţul gurii...

Una...
pentru gestul început
şi de fiecare dată...altul...

Una...
pentru tot ce am dorit mereu
să fie altfel ...şi...
a fost...

Una...
pentru mângâierile
care Ă®mi deşirau fiecare moleculă
şi o transformau
Ă®n sângele tău....

Una...
pentru fiecare fior
care mi-a disecat sufletul...

Una...
pentru ieri...

Una ...
pentru azi...

şi una...
pentru eternitate...

să le simţi atingerea
Ă®n palmă
ori de câte ori
Ă®ţi vei aminti

de ce a fost...

de ce este...

şi...

de ce va fi...


Lacrimă de rouă



Nu ştiu când vântul
m-a atins cu mângâierea lui.
Nu ştiu când tu,
steaua mea căzătoare,
ţi-ai lăsat culoarea
în sufletul meu.
Nu ştiu când merele domneşti
şi-au copt aroma pe buzele mele
iar tu ai cules-o
ca o himeră rătăcitoare.

Nu ştiu de eşti răsărit sau apus,
sărut sau durere,
necuvânt sau iubire,
tăcere au adevăr.
dar ştiu
că mă cauţi
în fiecare dintre cerurile tale
atât de înalte
Ă®ncât ceilalţi nu pot Ă®nţelege
că doar noi
putem visa acolo...
si ştiu
că soarele se aprinde
pentru ca întunericul din noi
să devină mirarea primului sărut,
pentru ca verdele frunzelor
să se raspfranga Ă®n apa ochilor tăi,
pentru ca nespusele Ă®ncă vorbe
să atingă infinitul.

Nu ştiu dacă eşti azi sau ieri...
sau mâine …care Ă®nseamnă mereu...
dar te simt
ca pe o lacrimă de rouă
pe buzele
unui trandafir alb.



Lacrimi

lacrimi de vis....
pe cer de abis,
lacrimi de stele...
pe lumi paralele,
lacrimi de dor.
de suflet covor,
lacrimi de stea
lumină a mea,
lacrimi de cer
pe-al lumii mister,
lacrimi de rouă
deşi iarăşi plouă,
lacrimi de jar
pe guri de nectar,
lacrimi şuvoi
pe-un cer doar cu NOI...

Pereţii cum strâng
Şi-aş vrea să mai frâng
tot ce n-am avut...
un vis de demult
ce doar a durut -
un bob de năut
un vis de demult...
şi inima ta ,
lumină şi stea
să cadă pe lume
să scrie doar nume
de iubiri infinite
de sus dăruite.

Un arc peste lume
să nască lagune
să fim iarăşi flori
plutind peste nori,
să atingem neant
şi adânc de bazalt,
să rupem din noi
miresme de ploi
ce cad pe pământ
fără cuvânt...

Te-aş duce pe cai
pe-o aripă de rai
să culegem minuni
din flori şi genuni,
să răpim infinitul,
s-ascultăm asfinţitul,
să ningem iubind
să plângem râzând....







  |


22-06-2008 10:19:03
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Şi...pentru că trebuia să porţi un nume,
te-ai numit ĂŽNGER .
Aluneci încet prin gândurile mele
clădind castele
ireal de reale,
fierbinţi de urma trupurilor
vibrând sub zapada iubirii
ce arde în noi,
albă
ca păsările
toamnei noastre.

Şi...pentru că trebuia să porţi un nume,
te-ai numit BĂRBAT.
Tu strângi Ă®n braţe eterul
în care nu exist decât eu.
Mă dezbraci de taine
ca pe o salcie despletită
la malul unei ape izvorând
de departe,
din sufletul tău.

...şi te-ai numit VIS
şi ai pătruns Ă®n sângele meu
bolnav de dor,
de nelinişte, de nesiguranţă,
bolnav de tine -
cel niciodată găsit -
şi trecerea ta
a lăsat adânci urme
Ă®n carnea-mi flămândă
de EDENUL
trupului tău.
Tăcere...


Ce ochi frumoşi avea
tăcerea dintre noi !
Ne adulmecam
ca pe o pradă
Ă®n liniştea nopţii...
Ne dureau gândurile de
dor...
Ne dureau degetele
care pipăiau noaptea
ca o catifea albastră...
Ne durea muzica divină
ce curgea din cer...
Ne durea fiecare şoaptă
nespusă Ă®ncă...
Pielea avea parfum
de piersică
dată Ă®n pârg.
Ce ochi frumoşi avea tăcerea
din noi,
cei care abia atunci Ă®nvaţam
alfabetul iubirii !
Ce ochi frumoşi !
Ne strigam
fără cuvinte...
Ne pipăiam
fără gesturi...
Ce ochi frumoşi
avea iubirea
ca o mare doamnă
trecând pragul dintre noapte
şi zi !

Ce ochi frumoşi
Aveai...
Tu !


LELIA MOSORA


22-06-2008 10:23:40
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Topic telenovelist .......

22-06-2008 10:52:45
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Topic telenovelist .......

viata este o telenovela pentru tine?


22-06-2008 11:02:09
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
N-as zice asta, insa pentru multi de aici (de useri zic), telenovela este viatza... :D

22-06-2008 11:07:25
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

PeterPan 63 a scris:

N-as zice asta, insa pentru multi de aici (de useri zic), telenovela este viatza... :D

Poate,dar se pare ca si fictiunea pleaca de la realitate....=(


22-06-2008 11:09:40
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nunu io ma uit la spectacolul lumii nu la telenovele ! ....hihihi
martiela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Topic telenovelist .......

viata este o telenovela pentru tine?


22-06-2008 11:10:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Dementzial este ca de foarte multe ori fictziunea lazarovista , marinista shi radulista este biblie shi carte de capatai pentru unii dintre noi ! hihihi
martiela a scris:


PeterPan 63 a scris:

N-as zice asta, insa pentru multi de aici (de useri zic), telenovela este viatza... :D

Poate,dar se pare ca si fictiunea pleaca de la realitate....=(


22-06-2008 11:13:48
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Nunu io ma uit la spectacolul lumii nu la telenovele ! ....hihihi
martiela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Topic telenovelist .......

viata este o telenovela pentru tine?

Da, Ciudatule....spectacolul vietii uneori este naucitor...al naibii de naucitor!!!!=(


22-06-2008 11:14:25
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

CIUDATUL SA a scris:

Dementzial este ca de foarte multe ori fictziunea lazarovista , marinista shi radulista este biblie shi carte de capatai pentru unii dintre noi ! hihihi
martiela a scris:


PeterPan 63 a scris:

N-as zice asta, insa pentru multi de aici (de useri zic), telenovela este viatza... :D

Poate,dar se pare ca si fictiunea pleaca de la realitate....=(

Nu ma baga-n ciorba lui "noi", Ciudatule, nu de alta, da'  sentimentalismele dulcege imprastiate-n zona forumului si nu numai, au asupra-mi efectul unui vomitiv !


22-06-2008 11:19:20
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ho bre ca tu eshti exclus din start !......io cu tasha am ce am , ca prea le vede pe toate-n roz ! hihihi

22-06-2008 11:28:14
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Ho bre ca tu eshti exclus din start !......io cu tasha am ce am , ca prea le vede pe toate-n roz ! hihihi

Hmmm...incerc sa-mi impun o astfel de atitudine,vreau nu vreau!
Trebuie!!!!
Altfel vorba unei bune prietene de pe forum...sunt  terminata!=(


22-06-2008 11:30:06
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ete zvonul  ....bre tashico , viatza nu-i o floricica ...e rahat , mizerie , minciuna , hotzie .....shi acolo 2% frumusetze shi cele bune .....ca deh fiecare mancare trebuie sa aibe shi-o linguritza de sare ca altfel n-are gust !

22-06-2008 11:37:33
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Ete zvonul  ....bre tashico , viatza nu-i o floricica ...e rahat , mizerie , minciuna , hotzie .....shi acolo 2% frumusetze shi cele bune .....ca deh fiecare mancare trebuie sa aibe shi-o linguritza de sare ca altfel n-are gust !

Daca ar fi vorba de sare ar fi super ok!
Stii bine vorba basmului cu sarea-n bucate...dar nu despre asta e vorba...lucrurile sunt mult mai nasoale,dar parca cui ii pasa???!!!!=(...si atunci de ce as lasa eu impresia ca mie imi pasa?


22-06-2008 11:44:34
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Pe site-ul unei personalitati publice din Romania am gasit saptamanile trecute un film despre implicarea oamenilor in infruntarea dictaturilor din Germania de Est, Romania, China, etc. Erau imagini cu oameni simpli din popor care isi puneau viata in pericol, in fata gloantelor si a tancurilor pentru: libertate, democratie si demnitate umana. Acel film se termina cu un cuvant pe care nu l-am uitat: "Este ceva mai rau decat rautatea oamenilor rai, indiferenta oamenilor buni."... E timpul sa ne pese de aproapele nostru care sufera, sa ne pese de ce ne vad ochii pe strada, la televizor si pe internet, de ce se intampla cu copiii si batranii din tara noastra, de directia in care merge societatea, de ce se intampla cu orasul si satul nostru....Este ceva mai rau decat rautatea oamenilor malefici orbiti de ura si razbunare, de lacomie si crime... e indiferenta oamenilor buni si in special a noastra, a crestinilor....ce faci tu cand vezi in jurul tau oameni dezbinati, un copil pus sa cerseasca, tineri robiti de pacate si droguri, o padure plina de gunoaie, o batranica care sta in picioare in troleu, un panou publicitar cu o imagine obscena, o familie izgonita in strada, coruptie si minciuna, un om cazut, non-valori, drepturi incalcate, ura si razbunare, imoralitate legalizata?...
Lasa ceva bun in urma si trecerea ta!


11-07-2008 21:33:07
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

unikaa a scris:

Pe site-ul unei personalitati publice din Romania am gasit saptamanile trecute un film despre implicarea oamenilor in infruntarea dictaturilor din Germania de Est, Romania, China, etc. Erau imagini cu oameni simpli din popor care isi puneau viata in pericol, in fata gloantelor si a tancurilor pentru: libertate, democratie si demnitate umana. Acel film se termina cu un cuvant pe care nu l-am uitat: "Este ceva mai rau decat rautatea oamenilor rai, indiferenta oamenilor buni."... E timpul sa ne pese de aproapele nostru care sufera, sa ne pese de ce ne vad ochii pe strada, la televizor si pe internet, de ce se intampla cu copiii si batranii din tara noastra, de directia in care merge societatea, de ce se intampla cu orasul si satul nostru....Este ceva mai rau decat rautatea oamenilor malefici orbiti de ura si razbunare, de lacomie si crime... e indiferenta oamenilor buni si in special a noastra, a crestinilor....ce faci tu cand vezi in jurul tau oameni dezbinati, un copil pus sa cerseasca, tineri robiti de pacate si droguri, o padure plina de gunoaie, o batranica care sta in picioare in troleu, un panou publicitar cu o imagine obscena, o familie izgonita in strada, coruptie si minciuna, un om cazut, non-valori, drepturi incalcate, ura si razbunare, imoralitate legalizata?...
Lasa ceva bun in urma si trecerea ta!

Bravos, vad ca deja ai o aplecare "spre cele sfinte" ;), Preafericita Mare Preoteasa Unikaaa... :)


11-07-2008 21:58:21
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Am mai spus si ma repet...Credinta mea in D-zeu exista dintotdeauna...si va fi mereu,indiferent de parerea celorlanti,sau de cum as fi privita...e vorba doar de alegerea propie,D-zeu nu intra cu forta in casa nimanui...decat daca-l poftesti! ;)

11-07-2008 22:09:07
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

unikaa a scris:

Am mai spus si ma repet...Credinta mea in D-zeu exista dintotdeauna...si va fi mereu,indiferent de parerea celorlanti,sau de cum as fi privita...e vorba doar de alegerea propie,D-zeu nu intra cu forta in casa nimanui...decat daca-l poftesti! ;)

Dumnezeu este in fiecare dintre noi...


11-07-2008 23:51:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Eh…cate doruri care dor de dorul de a fi spuse.Prin aceste doruri constientizam cat de importante sunt lucrurile “neinsemnate pt multi”.Si ne dam seama ca detaliile ne fac viata mai plina de zambet si mai plina de o clipa de fericire....=)

20-08-2008 23:14:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Daca tocmai pomenea cineva de butoiul cu melancolie...
Hop!am cazut ...da! asta e!
Stau singura si ma gandesc la cei dragi mie care  poate ma privesc undeva de sus...de pe un nor...
Ma gandesc la mama=(...nu mi-au ramas prea multe de la ea...in urma ei...in afara de amintiri si poze...
Doar un inel(cu diamant) si ceasul ei de mana(adevarat ca nu unul obisnuit , ci din aur)...
...cumva,ceasul imi pare ca a fost dintotdeauna pe mana mea,pentru ca mereu mi-l promitea...asta o sa fie ceasul tau candva,stiu ca-ti place...
Si,desi il port aproape zi de zi,pana azi nu l-am auzit...
...pentru prima oara de cand nu mai e,am auzit tic tac...tic tac...
Si-atunci mi-am amintit rasul ei,pe care-l iubeam cel mai mult la ea...niciodata n-am vazut-o trista tare,avea un zambet in coltul gurii de fiecare data cand imi povestea chiar si amintiri dureroase ei...deportarea in Baragan fiind poate cea mai dureroasa etapa a vietii ei... :rolleyes:

Si ticaitul ceasului,nu stiu de ce,mi-a sunat a batai de inima...
...ca si cum inima i-ar fi ramas aici si bate pe mana mea... :rolleyes:
Doamne !!!!ce dor mi-e de ea!!!=(


30-11-2008 10:29:09
   
?? confidentu
Cont Sters

Inregistat: 28-05-2008
Mesaje: 71
Sus, Ă®ntr-un spaţiu neatins
decât de zborul unui gând,
din aripioara ei bătând,
misterioasa stea s-a stins.

Sub cerul veşnic, necuprins,
o stea a sucombat, plângând,
din roi stelar ea s-a desprins,
milenii aşteptând la rând

În iadul cosmic, viu, încins,
prin vânt stelar, mereu flămând,
ce nu se va opri nicicând,
o stea din ceruri s-a desprins

sus, Ă®ntr-un spaţiu neatins.


06-12-2008 22:56:07
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

tasha 1951 a scris:

Un inger exista tocmai pentru a lua asupra sa tristetea, nefericirea, amaraciunea celui pe care il vegheaza…dar oare este corect? oare ingerii nu au nevoie de fericire, de iubire, de protectie? Si ingerii plang…chiar si cu lacrimi de sange..pentru ca ei au fost invatati, inventati, nascuti, facuti…pentru a face si a crede numai bine....ASA SA FIE OARE?
   Stau si ma gandesc....de cate ori in viata cotidiana n-am fost noi insine acel inger trist? asta… m-a facut sa-mi doresc sa fiu mai puternica in viitor… sa lupt mai mult si sa nu ma las infranta… dar de cate ori n-am fost noi cei care am intristat ingerul, cei care i-am rapit puterea, care i-am daramat universul, care i-am frant aripile… cei care… am ucis ingerul…:rolleyes:
Asta.. imi frange inima! pentru ca eu… de multe ori am ucis ingerul…=(


Cred tare ca exista ingeri pazitori.Cred si ca exista ingeri decazuti.Cred ca se duce o mare lupta invizibila pt noi.
Faptul ca am ramas inca aceeasi,naturali,cu o gandire sufleteasca,nu face decat sa ofere o garantie pt ingerii nostrii.N-am ucis nimic!Tot ce cred ca poate fi trist inca pt ei,e ca inca nu-i privim in ochi.


07-12-2008 04:49:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Ieri mi-am plins din nou mortii,pentru ca a fost vreme buna am profitat si m-am dus la cimitir sa aprind lumanari si le duc flori(pacat insa ca frigul de peste noapte le ucide...=( )
   Stiti la ce ma gandeam?oare cum ar fi daca ai stii inainte cu ceva timp cand o sa mori? ce-ai face in timpul ramas?uff!!!cred ca nu m-as satura sa stau cu fetele mele de vorba sa le strang in brate si sa le spun cat le iubesc!
   Sotul meu a stiut asta inainte cu un minut...mi-a spus"Mor...ia-ma in brate"...si s-a dus!:rolleyes:


12-12-2008 20:42:34
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la