Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Exercitiu de imaginatie    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Daca nu te-ar fi chemat asa cum te cheama,cum ai fi vrut sa te cheme? ma refer la numele de botez...

Daca ai fi avut posibilitatea sa-ti alegi singur(a) numele,care crezi ca ti s-ar fi potrivit mai bine?

Chiar...crezi ca numele pe care-l porti ti se potriveste? te reprezinta intructva?

Eu zic ca in parte numele meu ma reprezinta...ma regasesc in el...are doua consoane si doua vocale...poate exact cum ma simt eu uneori:vulnerabila,toleranta,dar foarte repede depasesc si partea cu consoanele care mi se pare ca ar fi cea cu puterea devin stapina pe mine si depasesc toate greutatile...=)


08-12-2008 08:38:40
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
Ehh' ... mai sefa' ! Cand mi s-a atribuit numele ... 'ieream prea mic sa am 'fro influentza in alegerea lui. Drept e ca ... nu m-a intrebat nimeni care sa-mi fie numele ...( ramanand ca, in viitor, sa-mi fac 'io ... renumele :rolleyes: ), altfel acu' m-ash fi numit ... Cezar, Napoleon, Traian ( hmmm poate nu chiar Traian... c-ash fi ajuns ...doar  preshedinte ;) ). Shi-am venit acilea' pe site unde mi-am ales un nume cu rezonantza ... :rolleyes: Culmea 'ie ca ... are acelashi numar de vocale, consoane, chiar shi silabe ... (inseamna ca ... imi place numele real :rolleyes: ? ) Ia' sa vedem ... tzi-ai dat seama ... cum ma cheama ? :rolleyes:

Ultima modificare facuta de niladam (08-12-2008 11:11:18)


08-12-2008 09:01:29
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

niladam a scris:

Ehh' ... mai sefa' ! Cand mi s-a atribuit numele ... 'ieream prea mic sa am 'fro influentza in alegerea lui. Drept e ca ... nu m-a intrebat nimeni care sa-mi fie numele ...( ramanand ca, in viitor, sa-mi fac 'io ... renumele :rolleyes: ), altfel acu' m-ash fi numit ... Cezar, Napoleon, Traian ( hmmm poate nu chiar Traian... c-ash fi ajuns ... preshedinte ;) ). Shi-am venit acilea' pe site unde mi-am ales un nume cu rezonantza ... :rolleyes: Culmea 'ie ca ... are acelashi numar de vocale, consoane, chiar shi silabe ... (inseamna ca ... imi place numele real :rolleyes: ? ) Ia' sa vedem ... tzi-ai dat seama ... cum ma cheama ? :rolleyes:



Frunza verde madalin ,
Hai lin si linu-i lin....


08-12-2008 09:09:53
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
Hmmm ... Prea ushor v-atzi dat seama ... Inseamna ca .... trebuia sa fiu ... shi mai subtil :rolleyes:

Ultima modificare facuta de niladam (08-12-2008 09:20:24)


08-12-2008 09:15:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

niladam a scris:

Hmmm ... Prea ushor v-atzi dat seama ... Inseamna ca .... trebuia sa fiu ... shi mai subtil :rolleyes:

Frumos nume,suna ca o apa care curge lin...=)


08-12-2008 18:26:02
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

niladam a scris:

Hmmm ... Prea ushor v-atzi dat seama ... Inseamna ca .... trebuia sa fiu ... shi mai subtil :rolleyes:

Vrei suptilitati ?
  IMALU
  Afla-mi numele !
  Si , Nila , daca nu reusesti te concediez...pregateste-ti dosarul de somaj.
  Tasha nu sopti , nu-i frumos....


09-12-2008 09:38:08
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42
Nu cred ca mi-as fi dorit alt nume..M-am obisnuit asa de mult cu al meu(cel dat de mama) ca mi-ar parea strain un altul...Daca mi se potriveste? Habar nu am...voi ce ziceti? Alina..lina..lin...in..a..:D

09-12-2008 10:05:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

titmouse a scris:


niladam a scris:

Hmmm ... Prea ushor v-atzi dat seama ... Inseamna ca .... trebuia sa fiu ... shi mai subtil :rolleyes:

Vrei suptilitati ?
  IMALU
  Afla-mi numele !
  Si , Nila , daca nu reusesti te concediez...pregateste-ti dosarul de somaj.
  Tasha nu sopti , nu-i frumos....

Vai,draga mea cum sa soptesc?nici gand...desi o sa le fie cam greu sa ghiceasca...ai un nume mai deosebit si mai rar intalnit...=)


09-12-2008 11:04:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

unikaa a scris:

Nu cred ca mi-as fi dorit alt nume..M-am obisnuit asa de mult cu al meu(cel dat de mama) ca mi-ar parea strain un altul...Daca mi se potriveste? Habar nu am...voi ce ziceti? Alina..lina..lin...in..a..:D

Daaaa...e un nume cald...exact ca sufletul tau....cei care te cunosc mai indeaproape stiu de ce spun asta....iar vocea ta este inconfundabila...=)


09-12-2008 11:05:41
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

titmouse a scris:


niladam a scris:

Hmmm ... Prea ushor v-atzi dat seama ... Inseamna ca .... trebuia sa fiu ... shi mai subtil :rolleyes:

Vrei suptilitati ?
  IMALU
  Afla-mi numele !
  Si , Nila , daca nu reusesti te concediez...pregateste-ti dosarul de somaj.
  Tasha nu sopti , nu-i frumos....


Le-am amestecat, aranjat, legat, dezlegat... m-am chinuit fro' trei ceasuri... nu mi-a ieshit mai nimic... dar, din ce-am citit shi io' p-'cilea ( doar "citit" ... ca de-'ntzeles ... mai putzin :rolleyes: , doar mi-s de-'ai lu' Moromete), ma pun chezash' ca nu-i ... UMILA :rolleyes:
Shi ... cum potzi concedia pe cineva ... neangajat ? :rolleyes: Cel putzin, pana-'acu, io' ... n-am primit nici un salar' ... :rolleyes:
Cat despre suptilitati ... ash vrea io'... da' nu le pot duce :rolleyes:

Ultima modificare facuta de niladam (09-12-2008 20:41:01)


09-12-2008 20:37:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

niladam a scris:


titmouse a scris:


niladam a scris:

Hmmm ... Prea ushor v-atzi dat seama ... Inseamna ca .... trebuia sa fiu ... shi mai subtil :rolleyes:

Vrei suptilitati ?
  IMALU
  Afla-mi numele !
  Si , Nila , daca nu reusesti te concediez...pregateste-ti dosarul de somaj.
  Tasha nu sopti , nu-i frumos....


Le-am amestecat, aranjat, legat, dezlegat... m-am chinuit fro' trei ceasuri... nu mi-a ieshit mai nimic... dar, din ce-am citit shi io' p-'cilea ( doar "citit" ... ca de-'ntzeles ... mai putzin :rolleyes: , doar mi-s de-'ai lu' Moromete), ma pun chezash' ca nu-i ... UMILA :rolleyes:
Shi ... cum potzi concedia pe cineva ... neangajat ? :rolleyes: Cel putzin, pana-'acu, io' ... n-am primit nici un salar' ... :rolleyes:
Cat despre suptilitati ... ash vrea io'... da' nu le pot duce :rolleyes:

Dar cu subtilitatile stai mai bine?;)
Hai ca-ti dau niste repere...incearca dreapta  apoi stanga si in final mijlocul...
haha!!!sunt convinsa ca deja stii,ca doar nu avem in MI ...CADRE nepregatite...=D=D


09-12-2008 20:58:10
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

tasha 1951 a scris:


niladam a scris:


titmouse a scris:


Vrei suptilitati ?
  IMALU
  Afla-mi numele !
  Si , Nila , daca nu reusesti te concediez...pregateste-ti dosarul de somaj.
  Tasha nu sopti , nu-i frumos....


Le-am amestecat, aranjat, legat, dezlegat... m-am chinuit fro' trei ceasuri... nu mi-a ieshit mai nimic... dar, din ce-am citit shi io' p-'cilea ( doar "citit" ... ca de-'ntzeles ... mai putzin :rolleyes: , doar mi-s de-'ai lu' Moromete), ma pun chezash' ca nu-i ... UMILA :rolleyes:
Shi ... cum potzi concedia pe cineva ... neangajat ? :rolleyes: Cel putzin, pana-'acu, io' ... n-am primit nici un salar' ... :rolleyes:
Cat despre suptilitati ... ash vrea io'... da' nu le pot duce :rolleyes:

Dar cu subtilitatile stai mai bine?;)
Hai ca-ti dau niste repere...incearca dreapta  apoi stanga si in final mijlocul...
haha!!!sunt convinsa ca deja stii,ca doar nu avem in MI ...CADRE nepregatite...=D=D

Ma uilmeshti mai sefa' ! Cum o fiu taman' io' ... nepregatit ? :rolleyes: Care patrupedez (vorba ... celeilalte sefe' :rolleyes: ) p-'aci din vremuri vechi ...


09-12-2008 21:03:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
da,mai da...dar care-i numele fetei,hai nu ma face de rusine ca sunt sigura ca ai ghicit dupa ajutorul pe care ti l-am dat...?!=D=D

09-12-2008 22:22:12
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

niladam a scris:


titmouse a scris:


niladam a scris:

Hmmm ... Prea ushor v-atzi dat seama ... Inseamna ca .... trebuia sa fiu ... shi mai subtil :rolleyes:

Vrei suptilitati ?
  IMALU
  Afla-mi numele !
  Si , Nila , daca nu reusesti te concediez...pregateste-ti dosarul de somaj.
  Tasha nu sopti , nu-i frumos....


Le-am amestecat, aranjat, legat, dezlegat... m-am chinuit fro' trei ceasuri... nu mi-a ieshit mai nimic... dar, din ce-am citit shi io' p-'cilea ( doar "citit" ... ca de-'ntzeles ... mai putzin :rolleyes: , doar mi-s de-'ai lu' Moromete), ma pun chezash' ca nu-i ... UMILA :rolleyes:
Shi ... cum potzi concedia pe cineva ... neangajat ? :rolleyes: Cel putzin, pana-'acu, io' ... n-am primit nici un salar' ... :rolleyes:
Cat despre suptilitati ... ash vrea io'... da' nu le pot duce :rolleyes:

Hipercoape , ai ghicit ! am stiut eu ca esti al naibii de destept , doar esti sdubalternul meu . Asa este , asta-i numele meu : Umila


10-12-2008 09:59:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Hai, ca esti nostima draga mea Umila...=D=D

12-12-2008 20:32:36
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42
Aham..deci pe distinsa doamna Tit(pe care o admir si o indragesc pentru postarile ei pline de umor) o cheama ULMIA! Frumos nume...frumos si rar ca si purtatoarea lui!

07-01-2009 22:08:57
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

unikaa a scris:

Aham..deci pe distinsa doamna Tit(pe care o admir si o indragesc pentru postarile ei pline de umor) o cheama ULMIA! Frumos nume...frumos si rar ca si purtatoarea lui!

La Multi Ani , Mare Preoteasa !
Bine te-am regasit !
Ma numesc Lumia Vlad


07-01-2009 22:40:17
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42
La multi ani,si tie...draga mea!!! Si rogu-te sa ma ierti ca te-am botezat! :)..da,nahhh..natanga de mine n-am stat prea mult sa inteleg ce si cum..E un nume deosebit si asta..Lumia!!!...sa-l porti sanatoasa si sa fii iubita! ;)

07-01-2009 22:57:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Duminica ,in Bucuresti,stand de vorba cu cineva care ma stia din lumea virtuala,mi-a zis ca defapt Tasha este numele care mi se potriveste mult mai bine decat Olga(Olga dupa acea persoana suna cam auster)asa ca a preferat apelativul din lumea virtuala care cica ar suna mai cald...=)

25-02-2009 08:07:46
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Am plăcerea să primesc şi să dăruiesc diferite nume de la cei / celor pe care îi cunosc. Prezenţa lor îmi sugerează un anumit nume, prezenţa mea le sugerează anumite nume. E un joc frumos, care pare a crea o legătură mai intimă, căci numele va sugera modul în care mă percepe acea persoană. Puntea dintre noi devine astfel mai poetică, mai aproape de suflet.

26-02-2009 09:18:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Lake a scris:

Am plăcerea să primesc şi să dăruiesc diferite nume de la cei / celor pe care îi cunosc. Prezenţa lor îmi sugerează un anumit nume, prezenţa mea le sugerează anumite nume. E un joc frumos, care pare a crea o legătură mai intimă, căci numele va sugera modul în care mă percepe acea persoană. Puntea dintre noi devine astfel mai poetică, mai aproape de suflet.

Aha,sa inteleg ca te referi la numele de alint pe care suntem tentati sa le dam celor dragi din jurul nostru...
Hm,imi amintesc ca in tinerete ii ziceam sotului meu Tzuky,il alintam,mi se parea cel mai dulce om din lume,si intr-o zi mergand la socrii mei ma aude socrul meu cum il strig si ma priveste cam ciudat..(in Ardeal,cred ca mostenire de la unguri exista o expresie "tzoki "care in traducere ar insemna tine-ti gura),ma intreaba apoi :"de ce ii spui asa sotului tau...mi se pare urat?"pina sa-i explic ce inseamna tzuky si ca e diferit de tzoki  a mai durat putin..dar a inteles ca era cuvintul meu de alint..


26-02-2009 09:45:55
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nume de alint şi nu numai, dragă Tasha. Există o persoană care îmi spune Sunshine. Există o persoană care îmi spune Alihan. Există o persoană căreia îi spun Floare-de-Cireş, iar o alta căreia îi spun Lumină-Cristalină. Există o persoană cu nume românesc, căreia eu îi spun Ahmed. Numele au semnificaţia pe care vrem noi să o aibă. :)

26-02-2009 10:30:00
   
Pagini: 1    
Mergeti la