Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre fericire...    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Pe zi ce trece-s mai convins de simplismul aberant al multor "zicatori" de genul "banii n-aduc fericirea" - dar si de usurintza cu care ele sint preluate de oamenii simpli la minte, cu gindire maniheista :( ("binara", "in alb si negru") :(.

De fapt, tipul asta de maxime (evident false :D) sint cumva vehiculate si in scenariile TELENOVELISTICE - taman concepute in scopul subordonarii si prostirii cit mai depline a marilor mase de ciumpalaci sarantoci, care-n felul asta se... consoleaza cumva si uita de ideile de revolta impotriva bogatanilor, gindindu-se: "Da-l dreaku, ce daca are bani cacalau, ca si bogatii plinge, iegzact ca mine ori Coana Lenutza de vizavi !!!" :D

Q.E.D. hehehe :D:D - manelele si telenovelele-s muuuuuult mai eficiente ca arme de prostire in massa decit orice bomba/represiune/manipulatziune :D etc !!!

Mai sint si alte detalii subtile oricum gindite de jidanii sud-americani care le-au "inventat" pe dinsele-telenovelele: Omu'sarantoc si exploatat se transpune cumva in "decorurile" somptuoase si chiar se cred e cumva ca TRAIESTE linga/impreuna sau chiar IN LOCUL rasfatzatilor soartei din mizeriile astea TV si devine-n felul asta APATIC :( si "cuminte-controlabil" in planul real...

Si mai sint multe chestii psihanalitice, da' mai am ceva trebi acum... revin insa ;)


Coane' , ma declar perfect de acord ; ... as mai adauga ideea ca banii chiar reprezinta "libertate turnata in moneda" ;) ( atata vreme cat nu au de-a face cu obsesia acumularii, iar a avea bani nu reprezinta decat un mijloc de a implinire a anumitor dorinte si nu un scop in sine ) ...

Ultima modificare facuta de moebius (16-07-2008 13:51:28)


16-07-2008 13:44:52
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

NJD a scris:

Compadre, cum te mai simti?
(vad ca vorbesti singur, citandu-ti mesajele )
Iti ducem lipsa p'aci si pe 2012.,dar daca e vorba de datorie, e datorie, inteleg.
Prezic ca daca vei lipsi nemotivat un timp mai lung de pe "Topicul Total" isi va pierde cititorii,se va raci.

Nicio grija, nu se raceste, a avut grija Sir Ciudy, Ministrul Mai Multor Chestii ;) :D:D, sa posteze vad ceva FOARTE INTERESANT apropo de tema 2012 cu sursa dr. Cristian Negureanu - al mai documentat scriitor in paleoastronautica roman!

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 17:14:44)


16-07-2008 17:11:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

moebius a scris:


Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Pe zi ce trece-s mai convins de simplismul aberant al multor "zicatori" de genul "banii n-aduc fericirea" - dar si de usurintza cu care ele sint preluate de oamenii simpli la minte, cu gindire maniheista :( ("binara", "in alb si negru") :(.

De fapt, tipul asta de maxime (evident false :D) sint cumva vehiculate si in scenariile TELENOVELISTICE - taman concepute in scopul subordonarii si prostirii cit mai depline a marilor mase de ciumpalaci sarantoci, care-n felul asta se... consoleaza cumva si uita de ideile de revolta impotriva bogatanilor, gindindu-se: "Da-l dreaku, ce daca are bani cacalau, ca si bogatii plinge, iegzact ca mine ori Coana Lenutza de vizavi !!!" :D

Q.E.D. hehehe :D:D - manelele si telenovelele-s muuuuuult mai eficiente ca arme de prostire in massa decit orice bomba/represiune/manipulatziune :D etc !!!

Mai sint si alte detalii subtile oricum gindite de jidanii sud-americani care le-au "inventat" pe dinsele-telenovelele: Omu'sarantoc si exploatat se transpune cumva in "decorurile" somptuoase si chiar se cred e cumva ca TRAIESTE linga/impreuna sau chiar IN LOCUL rasfatzatilor soartei din mizeriile astea TV si devine-n felul asta APATIC :( si "cuminte-controlabil" in planul real...

Si mai sint multe chestii psihanalitice, da' mai am ceva trebi acum... revin insa ;)


Coane' , ma declar perfect de acord ; ... as mai adauga ideea ca banii chiar reprezinta "libertate turnata in moneda" ;) ( atata vreme cat nu au de-a face cu obsesia acumularii, iar a avea bani nu reprezinta decat un mijloc de a implinire a anumitor dorinte si nu un scop in sine ) ...

Ma mir ca nu-i totusi (si) stimata forumizda sarabela de acord... :D:D:D (as usually ;))

Serios vb. acum, e clar ca bani=libertate in sistemul actual (nedrept, dar asta-i alta problema) de valori/distributie a bunurilor/serviciilor/necesitatilor/dar si al placerilor intr-un final... :rolleyes:

Discutia se complica evident, si atunci cind vine vorba sa ne gindim ce facem (sau ar trebui sa facem) cu ei, $$$, ochii lui Evil :D - sau macar DE CITzI $$$ am avea nevoie ca sa ne consideram "fericiti"... :rolleyes:
Fiindca pina la urma parca asta era titlul topicului, nu ???

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 17:24:23)


16-07-2008 17:21:59
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Gandind in termeni absoluti, aurolacul care n-are unde dormi, n-are ce manca, n-are un sfantz in buzunari, e mai liber decat Bill Gates.
.. si sa nu-mi cereti sa va demonstrez asta, pen'  ca-mi insultati inteligentza !


16-07-2008 17:45:23
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

Xtremul a scris:


moebius a scris:


Xtremul a scris:


Q.E.D. hehehe :D:D - manelele si telenovelele-s muuuuuult mai eficiente ca arme de prostire in massa decit orice bomba/represiune/manipulatziune :D etc !!!

Mai sint si alte detalii subtile oricum gindite de jidanii sud-americani care le-au "inventat" pe dinsele-telenovelele: Omu'sarantoc si exploatat se transpune cumva in "decorurile" somptuoase si chiar se cred e cumva ca TRAIESTE linga/impreuna sau chiar IN LOCUL rasfatzatilor soartei din mizeriile astea TV si devine-n felul asta APATIC :( si "cuminte-controlabil" in planul real...

Si mai sint multe chestii psihanalitice, da' mai am ceva trebi acum... revin insa ;)


Coane' , ma declar perfect de acord ; ... as mai adauga ideea ca banii chiar reprezinta "libertate turnata in moneda" ;) ( atata vreme cat nu au de-a face cu obsesia acumularii, iar a avea bani nu reprezinta decat un mijloc de a implinire a anumitor dorinte si nu un scop in sine ) ...

Ma mir ca nu-i totusi (si) stimata forumizda sarabela de acord... :D:D:D (as usually ;))

Serios vb. acum, e clar ca bani=libertate in sistemul actual (nedrept, dar asta-i alta problema) de valori/distributie a bunurilor/serviciilor/necesitatilor/dar si al placerilor intr-un final... :rolleyes:

Discutia se complica evident, si atunci cind vine vorba sa ne gindim ce facem (sau ar trebui sa facem) cu ei, $$$, ochii lui Evil :D - sau macar DE CITzI $$$ am avea nevoie ca sa ne consideram "fericiti"... :rolleyes:
Fiindca pina la urma parca asta era titlul topicului, nu ???

de spui forumizada?suna ca naiba!


16-07-2008 18:35:54
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
FORUMIZDA nu FORUMIZADA ......ca deh dam in SHEHEREZADA !

16-07-2008 18:39:08
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

FORUMIZDA nu FORUMIZADA ......ca deh dam in SHEHEREZADA !

scuze,am tastat gresit,oricum nu-mi placea sa scriu asa....=(


16-07-2008 18:45:38
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Mai doamna eshti in totala eroare de sintaxa .......cand comunici pe forum nu scrii bre .....TASTEZI ! :D

Hihihi ai auzit aia cu boala shi cu omul sanatos ! ???????


16-07-2008 18:49:11
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Shtii ce-i aia o NETOGAURA ? :D:D:D

16-07-2008 18:50:02
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Shtii ce-i aia o NETOGAURA ? :D:D:D
hai sictir,mai pe romaneste sau pe tiganeste...ca sa pricepi ca nu ma intimidezi cu rautatile tale!:x

16-07-2008 22:26:07
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi ....nu-i romaneshte , nu-i tziganeshte .......e turceshte ! INERVATO !!!!!
Cica prost sa fii dar sa-tzi reviii ....shi mataliii vad ca-tzi reviiii :)
Parca acest HAI SICTIR incepe sa sune mai bine decat dulcegariile pupincuriste ........hmmmmmm mai trebuie insa putzin antrenament ! :D



16-07-2008 22:44:36
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Shi ce p.ula mea o ardetzi atata-n duda cu fericirea asta ?......orice individ este producator al propriei fericiri care de multe ori nu coincide cu fericirea celorlaltzi ! :D:D:D

16-07-2008 22:47:10
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Shi ce p.ula mea o ardetzi atata-n duda cu fericirea asta ?......orice individ este producator al propriei fericiri care de multe ori nu coincide cu fericirea celorlaltzi ! :D:D:D

Uite ca nu te contrazic,ba chiar iti dau dreptate,asta asa ca tot am fost atinsa la acest lucru,in mainile noastre este propria fericire,de noi depinde daca suntem fericiti ori ba!=)


16-07-2008 22:53:48
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Hihihi ....nu-i romaneshte , nu-i tziganeshte .......e turceshte ! INERVATO !!!!!
Cica prost sa fii dar sa-tzi reviii ....shi mataliii vad ca-tzi reviiii :)
Parca acest HAI SICTIR incepe sa sune mai bine decat dulcegariile pupincuriste ........hmmmmmm mai trebuie insa putzin antrenament ! :D

http://xs329.xs.to/xs329/08293/23451182.jpg

Daca asa va place,asa va servesc!Si vorba ta sunt la inceput,ma antrenez!


16-07-2008 22:54:57
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nu-i totul sa te antrenezi ci sa fii antrenat ! :D......adicalea mai pe romaneshte degeaba ma tot antrenez io sa fut o capra daca niciodata nu sunt antrenat sa o prind ! :D:D:D 
sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Hihihi ....nu-i romaneshte , nu-i tziganeshte .......e turceshte ! INERVATO !!!!!
Cica prost sa fii dar sa-tzi reviii ....shi mataliii vad ca-tzi reviiii :)
Parca acest HAI SICTIR incepe sa sune mai bine decat dulcegariile pupincuriste ........hmmmmmm mai trebuie insa putzin antrenament ! :D

http://xs329.xs.to/xs329/08293/23451182.jpg

Daca asa va place,asa va servesc!Si vorba ta sunt la inceput,ma antrenez!


16-07-2008 23:03:40
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Apropos .....bre care ai o capra impiedicata sa mi-o imprumutzi shi mie ?:D:D:D

16-07-2008 23:06:18
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Apropos .....bre care ai o capra impiedicata sa mi-o imprumutzi shi mie ?:D:D:D

esti zoofil?bleahhhh!=)


16-07-2008 23:48:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nuuuu bre ....era vorba de capre din alea cu doua picioare shi tzatzele sub gat ! :D
sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Apropos .....bre care ai o capra impiedicata sa mi-o imprumutzi shi mie ?:D:D:D

esti zoofil?bleahhhh!=)


17-07-2008 00:09:45
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Nuuuu bre ....era vorba de capre din alea cu doua picioare shi tzatzele sub gat ! :D
sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Apropos .....bre care ai o capra impiedicata sa mi-o imprumutzi shi mie ?:D:D:D

esti zoofil?bleahhhh!=)

frumos le numesti?
Prestarea e pe masura?


17-07-2008 18:31:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

CIUDATUL SA a scris:

Shi ce p.ula mea o ardetzi atata-n duda cu fericirea asta ?......orice individ este producator al propriei fericiri care de multe ori nu coincide cu fericirea celorlaltzi ! :D:D:D

Hm!ma intreb pe unde oi fi ciudatule?
Ti-o fi mai bine pe acolo?pe alte plaiuri virtuale?


25-02-2009 08:16:38
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "

04-03-2009 14:08:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

deja-vu a scris:

" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "

Cred ca voi folosi si eu din cand in cand aceasta rugaciune...=)


04-03-2009 14:27:32
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
"Desi pentru parinti poate ca nu este o surpriza chiar atat de mare, oamenii de stiinta au demonstrat acum fara putinta de tagada ca, intr-adevar, copiii nu prea contribuie la fericirea maritala. In urma unor cercetari efectuate vreme de opt ani, ei au constatat ca nu mai putin de noua din zece cupluri trec printr-o perioada dificila in materie de "satisfactie maritala" dupa nasterea primului copil, Iar vestile proaste nu se opresc aici: problemele relationale si stresul din cuplu devin si mai mari pentru cei care au trait impreuna inainte de a se casatori si a intemeia o familie, relateaza "Daily Mail" in editia electronica de vineri."
:D:D (ca tot era vorba de fericire...;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-04-2009 12:19:59)


13-04-2009 12:19:08
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197

deja-vu a scris:

" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "


 
Doamne, da_mi forta de a schimba ceea ce pot schimba, curajul de a accepta ceea ce nu pot schimba si cumintenia/intelepciunea/judecata de a intelege diferenta.  :)


13-04-2009 13:11:50
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63
Fericirea....Pentru fiecare e un drum spre fericire...acela pe care este chemat sa mearga..Multi nu-l gasesc niciodata..Altii se trantesc la pamant si se plang ca-s nefericiti...cei cuminti il cauta pana la moarte....Fericirea este alcatuita din franturi..carora de multe ori nici nu le dam prea mare importanta...Marea problema a oamenilor care nu o gasesc niciodata este ca masoara intotdeauna fericirea plecand de la cei mai "fericiti"decat ei...nu de la cei mai "nefericiti"...

13-04-2009 14:42:27
   
?? DORIA-e
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2009
Mesaje: 17

Be_free a scris:

Fericirea....Pentru fiecare e un drum spre fericire...acela pe care este chemat sa mearga..Multi nu-l gasesc niciodata..Altii se trantesc la pamant si se plang ca-s nefericiti...cei cuminti il cauta pana la moarte....Fericirea este alcatuita din franturi..carora de multe ori nici nu le dam prea mare importanta...Marea problema a oamenilor care nu o gasesc niciodata este ca masoara intotdeauna fericirea plecand de la cei mai "fericiti"decat ei...nu de la cei mai "nefericiti"...

Pentru fiecare om e un drum catre fericire: acela pe care e chemat sa mearga.
Cei mai multi nu-l gasesc niciodata. Cei cuminti incearca pana la moarte. Cei mai prosti se trantesc la pamant si plang ca sunt nenorociti.

Nicolae Iorga


13-04-2009 16:56:26
   
?? DORIA-e
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2009
Mesaje: 17
succesul inseamna sa traim frumos...e si asta o fericire ,nu?

22-04-2009 14:17:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ai de au "succes" :rolleyes: in sensul social acceptat in epoca actuala nu traiesc deloc frumos...
Exemple-s destule, sa le mai amintesc?!
Parerea mea, na. :D


22-04-2009 15:10:09
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
Fericirea e contagioasa... cand esti fericit toti cei din jurul tau sunt contaminati de virusul fericirii si sunt, la randul lor, fericiti. (Jennifer Leese)

29-04-2009 12:48:53
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
Fericirea este o stare interioara de bine. Aceasta stare de bine te face sa profiti de tot ce ai mai valoros: gandire, intelepciune, inteligenta, simtul realitatii, emotii, sanatate si valorile spirituale ale existentei tale.

29-04-2009 12:49:56
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63
Cred ca suntem in asa fel educati incat ne facem vise prea mari, sau visam si ne dorim lucruri care nu sunt cu adevarat importante si imposibil sau foarte greu de realizat (asta din cauza ca am vazut prea multe filme americane cu Happy End, in care personajul principal ajunge sa se casatoreasca cu barbatul frumos si cu bani care o iubeste... Si filmul se termina... si nu mai vedem cum peste 5 ani ajung sa duca o viata de rahat :) )
Si cand ajungi sa te izbesti de realitate, ai un soc si ti se pare ca esti mediocru daca nu iti indeplinesti visele..si esti nefericit.
Cultura de azi ne invata ca dacă cineva nu e special, superior, având strălucire sau sclipire atunci credem că nu contează şi că nu e important.
Fericirea sta in lucrurile mici ale vietii. Sa stii sa te bucuri de fiecare lucru marunt…. Si sa le iei pe toate asa cum vin. Sa te bucuri de un week-end la munte ca si cum te-ai bucura de o excursie in Elvetia, sa petreci timp cu persoanele care iti sunt cu adevarat dragi si cu care te simti bine....Si noi oamenii facem o confuzie...comparam fericirea cu dragostea...apoi cand santem dezamagiti nu ne mai dorim nicicand o asa fericire...Si apoi..fericirea tine de interiorul fiecaruia....de ceea ce gasesti in tine nu de ceea ce primesti din exterior...Traiesc momente de fericire...fericirea "totala"..e o utopie Chiar cred ca m-as simti ciudat sa "o gasesc"..si sa traiesc "fericita"...intr-o lume "nefericita"...


12-05-2009 16:54:53
   

angel_demon
Femeie

Nou venit

Inregistat: 11-05-2009
Mesaje: 9
"O zi de fericire un an de lacrimi cere. Asta spunea acum mai bine de 1000 de ani filosoful, matematicianul si poetul Omar Khayyam.

Solon, un mare intelept al Antichitatii credea ca nimeni nu este fericit cat timp traieste, caci oricand se pot abate asupra lui nenorocirile. Kant considera fericirea ca fiind un ideal. Dar prin aceasta nu intelegea ca era de neatins, ci, mai degraba, ca noi nu suntem in masura sa judecam ce ar trebui sa faca oricare om ca sa fie fericit.

Honore de Balzac spunea ca "fericirea are nenorocirea sa para ceva absolut", spre deosebire de Jean Paul Sartre, care, intr-una din piesele sale de teatru, folosea o expresie socanta: "infernul sunt ceilalti", si, desigur, fiecare din noi poate fi la randu-i "celalalt".

"Papa" Freud proclama intangibilitatea fericirii: intreaga noastra viata, argumenteaza el, sta sub semnul principiului placerii. Satisfacerea nevoilor noastre nu ne procura decat placere de scurta durata, motiv pentru care fericirea - ca stare permanenta ori ca idea, atins - nu este posibila. Epictet vine sa contrazica acest lucru. El spune ca omul fericit este acela care traieste in armonie cu lucrurile sau isi accepta in intregime destinul. Reteta fericirii este alta la fiecare: sunt persoane fericite de averea pe care au acumulat-o in timp, in timp ce altele considera ca a fi fericit inseamna a avea prieteni, a fi sanatos, a fi apreciat si stimat. Sunt oameni care
se cred fericiti stiindu-se iubiti de cineva sau numai stiind ca persoana iubita exista acolo undeva si respira acelasi aer. Exista oameni care isi "fabrica" un paradis numai al lor in care sa se simta fericiti. Putem oare sa ne judecam ca intr-o viata atat de ciudata cautam momente care sa se distinga in timp si spatiu de toate celelalte?

Concluzia filozofiei a fost ca nu exista fericire solidara... "

Toti ne dam cu parerea despre fericire, credem ca este asa si pe dincolo,dar cati dintre noi constientizam oare ca suntem fericiti!


12-05-2009 19:48:44
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

angel_demon a scris:

"O zi de fericire un an de lacrimi cere. Asta spunea acum mai bine de 1000 de ani filosoful, matematicianul si poetul Omar Khayyam.

Solon, un mare intelept al Antichitatii credea ca nimeni nu este fericit cat timp traieste, caci oricand se pot abate asupra lui nenorocirile. Kant considera fericirea ca fiind un ideal. Dar prin aceasta nu intelegea ca era de neatins, ci, mai degraba, ca noi nu suntem in masura sa judecam ce ar trebui sa faca oricare om ca sa fie fericit.

Honore de Balzac spunea ca "fericirea are nenorocirea sa para ceva absolut", spre deosebire de Jean Paul Sartre, care, intr-una din piesele sale de teatru, folosea o expresie socanta: "infernul sunt ceilalti", si, desigur, fiecare din noi poate fi la randu-i "celalalt".

"Papa" Freud proclama intangibilitatea fericirii: intreaga noastra viata, argumenteaza el, sta sub semnul principiului placerii. Satisfacerea nevoilor noastre nu ne procura decat placere de scurta durata, motiv pentru care fericirea - ca stare permanenta ori ca idea, atins - nu este posibila. Epictet vine sa contrazica acest lucru. El spune ca omul fericit este acela care traieste in armonie cu lucrurile sau isi accepta in intregime destinul. Reteta fericirii este alta la fiecare: sunt persoane fericite de averea pe care au acumulat-o in timp, in timp ce altele considera ca a fi fericit inseamna a avea prieteni, a fi sanatos, a fi apreciat si stimat. Sunt oameni care
se cred fericiti stiindu-se iubiti de cineva sau numai stiind ca persoana iubita exista acolo undeva si respira acelasi aer. Exista oameni care isi "fabrica" un paradis numai al lor in care sa se simta fericiti. Putem oare sa ne judecam ca intr-o viata atat de ciudata cautam momente care sa se distinga in timp si spatiu de toate celelalte?

Concluzia filozofiei a fost ca nu exista fericire solidara... "

Toti ne dam cu parerea despre fericire, credem ca este asa si pe dincolo,dar cati dintre noi constientizam oare ca suntem fericiti!

Draguto, drept sa spun m-a surprins profunzimea ta si ma gandeam cum ai reusit sa citesti atat, Kant, Solon, Balzac, etc... ai doar 22 de ani...asta pana cand am intrat pe un site cu referate si am gasit sursa profunzimii tale..=D

Ultima modificare facuta de hotbrain (12-05-2009 20:04:12)


12-05-2009 20:01:30
   

angel_demon
Femeie

Nou venit

Inregistat: 11-05-2009
Mesaje: 9
Draga mea,daca ai observat,am pus gilimelele de rigoare,deci nu mi-am asumat acel text ca fiind al meu...dar uite asa mai invata omul,de ici,de colo...;)

Ultima modificare facuta de angel_demon (12-05-2009 20:16:02)


12-05-2009 20:07:58
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

angel_demon a scris:

Draga mea,daca ai observat,am pus gilimele de rigoare,deci nu mi-am asumat acel text ca fiind al meu...dar uite asa mai invata omul,de ici,de colo...;)

Am vazut io" ghilimelele..da" era prea cu ochi si cu sprancene :). Sunt convinsa ca o sa le citesti, numa" sa nu te ratacesti pe parcurs.:)

Ultima modificare facuta de hotbrain (12-05-2009 20:13:12)


12-05-2009 20:10:00
   

angel_demon
Femeie

Nou venit

Inregistat: 11-05-2009
Mesaje: 9
Pe parcurs,nu ma ratacesc(ca stiu drumul)...dar m-as ratacii in doi ochi albastri..ca tot vorbim de fericire! :)))

12-05-2009 20:19:37
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

angel_demon a scris:

Pe parcurs,nu ma ratacesc(ca stiu drumul)...dar m-as ratacii in doi ochi albastri..ca tot vorbim de fericire! :)))

Hihi..ratacire de moment sau..de-aia fara intoarcere? =D

Ultima modificare facuta de hotbrain (12-05-2009 20:29:18)


12-05-2009 20:28:51
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

angel_demon a scris:

Pe parcurs,nu ma ratacesc(ca stiu drumul)...dar m-as ratacii in doi ochi albastri..ca tot vorbim de fericire! :)))


Cred ca evolutia era o chestie care pornea de la mic la mare, de la simplu la complex... daca inveti de ici de colo pentru propasirea spiritului propriu, atunci da-mi voie sa-ti spun ca mai inainte de Balzac, Freud sau de Beauvoir, sta acolo, chinuit, smuls si impins conditionalul optativ, care partial isi impartaseste forma din infinitiv... de ce sa pui un "i" in plus? doar ca sa nu te mustre d'Ormesson sau Al. Graur? Ultimul e trecut dincolo, poate si primul, ca nu le mai tin condicuta...
Sfatul meu, daca ti-o fi de folos au ba, e sa lasi m e t a l h e a d . r o si alte blogguri d-astea, vezi de r e f e r a t . r o, disciplina gramatica

Ultima modificare facuta de SandieShaw (12-05-2009 23:19:05)


12-05-2009 23:17:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Doamna profesoara...esti pe faza...nu scapi din vedere nici macar un i pus in plus...;)

12-05-2009 23:25:06
   
?? imaginimisto
Cont Sters

Inregistat: 13-05-2009
Mesaje: 25
Fac analingus la fete dragute...  daca ti se pare o propunere interesanta... te rog sa ma cauti... XXX (a) yahoo . com

13-05-2009 10:05:28
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

SandieShaw a scris:


angel_demon a scris:

Pe parcurs,nu ma ratacesc(ca stiu drumul)...dar m-as ratacii in doi ochi albastri..ca tot vorbim de fericire! :)))


Cred ca evolutia era o chestie care pornea de la mic la mare, de la simplu la complex... daca inveti de ici de colo pentru propasirea spiritului propriu, atunci da-mi voie sa-ti spun ca mai inainte de Balzac, Freud sau de Beauvoir, sta acolo, chinuit, smuls si impins conditionalul optativ, care partial isi impartaseste forma din infinitiv... de ce sa pui un "i" in plus? doar ca sa nu te mustre d'Ormesson sau Al. Graur? Ultimul e trecut dincolo, poate si primul, ca nu le mai tin condicuta...
Sfatul meu, daca ti-o fi de folos au ba, e sa lasi m e t a l h e a d . r o si alte blogguri d-astea, vezi de r e f e r a t . r o, disciplina gramatica

Bre doamna profesoara, sa nu-mi spui ca-i vorba de raspandirea sindromului copypastist! Am mai avut un (o) pacient(a) cu aceleasi manifestari si dupa carantina terapeutica vaz c-apare oareshcum vindecata... :D


13-05-2009 22:32:55
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

angel_demon a scris:

Draga mea,daca ai observat,am pus gilimelele de rigoare,deci nu mi-am asumat acel text ca fiind al meu...dar uite asa mai invata omul,de ici,de colo...;)


Frumoasa fata asta ecologica...vreau sa spun...natyurala 1000%


15-05-2009 08:04:13
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63
E doar un copy/paste...care mi-a atras atentia...(pana la urma care e problema cu copy/paste-ul?..Nu ati gasit niciodata idei exprimate atat de bine de altii incat cuvintele tale ar parea goale?...Credeti ca sunteti itotdeauna doar "originali"?...ca nu copiati?ca nu imitati?...)

Cauţi fericirea peste tot. O cauţi de când te ştii, dar nu-ţi aminteşti să fi gasit vreodată vreo urmă... Mai gandeşte-te! Paradoxal, tindem să uităm tocmai momentele cheie. Zâmbetul de la final, sau privirea care ţi-a luminat ziua. E imposibil să nu fii fost fericit. Dar tu cauţi, cauţi până uiţi de tine, uiţi de tot ce te înconjoară. Eşti cufundat până în gât în căutarea ta care nici măcar nu e întemeiată. E o derivă absolută într-o lume mult prea plină de detalii. Dacă ai privi măcar o dată în jur...
Căutăm fericirea peste tot. În parcuri, în baruri, pe străzi, în maşini, în oameni, în lucruri. Căutăm fericirea fără să ne oprim. O căutăm în vise, în somn. Cei câţiva norocoşi care pretind că au găsit-o o pierd aproape instantaneu. De ce? Fie că nu au împărţit-o, fie că şi-au dorit-o prea tare. Îşi trăiesc cele câteva grame pe care le-au găsit, iar apoi le e imposibil să le mai recapete. Căutăm fericirea acolo unde n-o s-o găsim niciodată. O lăsăm să treacă pe lângă noi pentru că e prea evidentă şi ne supără ochii.


10-06-2009 00:02:56
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Iertare, dar nu-s de acord cu opinia ta, draga Be-free...:)
Cel putin io cred ca "sindromul copy-paste" omogenizeaza... in jos :D nivelul (si-asa destul de scazut) al neuronului global... :D:D
Poate doar eu gindesc "ciudat" totusi, da' ramin pe pozitii: pina si bancurile incerc sa mi le inventez de unul singur, cu propriul (si unicul de altfel :D) neuron...

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-06-2009 02:31:50)


10-06-2009 02:18:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Iertare, dar nu-s de acord cu opinia ta, draga Be-free...:)
Cel putin io cred ca "sindromul copy-paste" omogenizeaza... in jos :D nivelul (si-asa destul de scazut) al neuronului global... :D:D
Poate doar eu gindesc "ciudat" totusi, da' ramin pe pozitii: pina si bancurile incerc sa mi le inventez de unul singur, cu propriul (si unicul de altfel :D) neuron...

...e foarte sprinten neuronul tau...si pus pe shotii...daca pina si bancurile sunt made Florin...=)


25-06-2009 07:48:44
   
AURORA36
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 05-06-2006
Mesaje: 209
hmmmm....neuron global sau nu...ideea e sa fie migrat in cortex,nu ramas prin alte zone subcorticale...
Xtremul a scris:

Iertare, dar nu-s de acord cu opinia ta, draga Be-free...:)
Cel putin io cred ca "sindromul copy-paste" omogenizeaza... in jos :D nivelul (si-asa destul de scazut) al neuronului global... :D:D
Poate doar eu gindesc "ciudat" totusi, da' ramin pe pozitii: pina si bancurile incerc sa mi le inventez de unul singur, cu propriul (si unicul de altfel :D) neuron...


25-06-2009 10:46:05
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Cum spune rabinul " ai dreptate si tu si tu"
Importanta data gramaticii si ortografiei nu e la fel pentru toata lumea si exista de la o extrema la alta, unii sunt prea obsedati, altii nu fac nici un efort.Cuvintele exista pentru a putea exprima ce gandim si simtim, deci prioritara e ideea, fondul si mai putin forma, aspectul.

Goliciunea de idei si comunicare a acestui forum vine de la critica excesiva si castratoare a obsedatilor de perfectiune.Libertatea de a se exprima nu e corect sa se impiedice de virgule si greseli gramaticale.Ca si mania curateniei, arata o nevoie maladiva de control, teama de a pierde controlul mediului inconjurator.

Nu e prima data cand vad cum un subiect sau idee interesanta se gripeaza din cauza criticilor excesive si goale de continut.Regret ca atat de multe discutii interesante au fost blocate de narcisismul unor cinici care nu au mare lucru de exprimat dar care nu-i lasa nici pe altii sa se exprime.

Fara ranchiuna


25-06-2009 14:27:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
In principiu, opinia ta pare OK, si chiar e intr-o anume masura (prin zona asta forumistica cel putin), cumetre Stromboli.
Si fara deschiderea unor procese de judecata prea abisale :D insa, slabiciunile teoriei "fondul conteaza, nu forma" ies insa la iveala mintenash.

Nu intru-n detalii acum, dar ramin la opinia ca (indeosebi unde doar cuvintele "rotunjesc" ideile), imprecizia nuantzelor afecteaza profund MESAJUL. :(
Asta, pe scurt, fiindca tema are "n" fatzete pe care le-am mai atins tangentzial pe-aici, legate de respectul de sine, daca nu si de cel pentru altii; oricum, pe-un forum cu aria astuia de interes ("hai sa vedem cum ne-o punem mai repede" :D fiind ideea de baza) mai putin conteaza-n economia comunicarii subtilitatzile si exactitatea exprimarii.

La modul general insa, astea conteaza al naibilii de mult, fie si doar din motivul ca evolutzia fiecaruia in lipsa eforturilor personale - inclusiv legate de gramatica-sintaxa-diversitate fond cuvinte - e chiar imposibila. Dupa mine, cel putin.
Uite ca io (si alti citiva) mi-s "cinic"... fiindca necrutzator :D in primul rind cu mine-ma - fara sa am aparent nik-nik de cistigat din aparent inutila biciuire a glandei exactitatii... nuantzelor scrierii, da-s convins ca roadele efortului astuia de evolutie... hai sa-i zicem inconfortabila cumva ;) apar, undeva-cindva, chiar daca-ntr-o viitoare existentza, poate cu repere mai putin haotice decit astea de-acum si de-aici.

P.S. Aparent inutila (pe parodia asta de forum :D) e chiar si prezenta-mi peroratzie. Nu-i insa chiar asa...;)
In plus, chestia cu "obsesia controlului" e doar o deductie valabila aleatoriu - io de pilda nici macar catzelului meu nu incerc sa-i controlez viatza. :D:D Cu atit mai putin vreunor stingheri neuroni lesbieni de pe forum... :D:D
(continuarea, in episodul urmator ;)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2009 16:47:29)


25-06-2009 16:26:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

XXX a scris:

Fac analingus la fete dragute...  daca ti se pare o propunere interesanta... te rog sa ma cauti... XXX (a) yahoo . com

P.S. 2 (ca sa fiu si-o tzira ontopic ;)):
Ete cite fatzete poate avea FERICIREA !!! :D:D
Pupincurismul (la propriu :D:D) se pare ca-i una dintre ele ! ;)


25-06-2009 16:50:47
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Eu am o problema tot cu obliterarea dativului in favoarea acuzativului; cred ca nimeresti sa pupincuresti la Pitesti, Craiova, Sibiu, mall, piata etc. etc., dar tinta analingusului apartine intotdeauna CUIVA .. :D:D

25-06-2009 19:26:47
   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7    
Mergeti la