Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Basescu???    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Nu cunosc aproape nimic despre politica din Romania ,dar sunt curios ,  azi ar trebui sa merg la ambasada Romana sa votez pentru sau impotriva demiterii lui Basescu

Ma intreb de ce se pune problema demiterii unui presedinte ales democratic , oare ce greseala fatala a facut? Lumea intreaga se intreaba ce fel de democratie este daca dam jos inainte de termen un presedinte ce tot noi l am ales!!!

Oare ce cuib de viespi a atins? oare cui ii este teama de el?Nu cred ca oamenilor de rand ....Poate mafiei politicarzilor? Oricum ..nu oamenii de rand care l au ales vor cu adevarat sa l dea jos ....cred eu.Se pare ca e singurul care a avut ceva rezultate impotriva coruptiei , diverselor "mafii" ... Oare asta sa fie adevaratul motiv pt care unii il vor "jos"?


19-05-2007 07:54:54
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
crezi ca noi stim adevarul ?
poate doar banuim, poate doar ni-l imaginam....


19-05-2007 17:15:32
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
a votat cineva pina la ora asta ?

19-05-2007 17:17:30
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

da_si_nu a scris:

a votat cineva pina la ora asta ?

eu .. da..... desi NU :D :D


19-05-2007 21:14:08
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
:D:D... au vrut joc de cuvinte, na joc de cuvinte

19-05-2007 21:18:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

da_si_nu a scris:

a votat cineva pina la ora asta ?

La ora 8,30...am votat printre primii...=)


20-05-2007 00:54:43
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ia sa vedem.. din amintiri si logica... ce ar fi basescu
orice batalie pe care a dus-o cu roshii in capitala a cistigat-o.. CPUN, FSN, PDSR, PSD... nu au avut niciodata capitala... Tocmai capitala...
Si atunci cind, primariile de sectoare nu au mai fost toate ale dreptei.. Primaria Capitalei a luat-o tot Basescu... O singura data a fost nevoie de un al doilea tur de scrutin.... :rolleyes:
prea mult pentru ei
capitala este o fortareata de dreapta....Si cum toate drumurile duc la bucuresti :D.. este inadmisibil ca aici sa nu poti prelua controlul... Aici ai presa scrisa, audiovizualul.. de aici poti trage toate sforile.. de aici poti manipula intreaga romanie.. Fara bucuresti pierzi orice alegeri..
si.. mereu.. Basescu le-a cistigat...


20-05-2007 05:43:53
   
?? mikeee
Cont Sters

Inregistat: 29-01-2007
Mesaje: 109
...asa e in viata unii pierd altii castiga... (asta e ce se vede in afara)...in realitate cineva le conduce pe toate...

20-05-2007 13:04:04
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Traian Basescu-mai mult decat pitoresc personaj sau jucator de calibru. Demonizarea sa ori, ca si inchiderea in carcasa eroului providentialsunt false in egala masura. Caci presedintele suspendat este doar raspuns social la un sir de crize pe care, fara a reusi sa le extirpe le dezvolta in ritm accelerat.

In 2004 era necesar ca instrument al inlaturarii PSD-ului de la putere si sfaramarii modelului Iliescu ,maturarii spectrului Nastase, reprezentarii norodului care penduleaza intre crasma si slujba, cu mici si savuroase momente de familie

In aprilie 2007 reprezenta factor perturbator al unui prea fragil echilibru politic. Iar suspendare se vroia doar analgezic unei migrene care prindea parti tot mai largi ale vietii romanesti.

In mai 2007 presedintele Traian Basescu ramane unica solutie viabila. "Romania merita mai mult" spune noua coalitie. Dar cine reprezinta alternativa la Basescu?

:rolleyes:


20-05-2007 14:34:10
   
?? mikeee
Cont Sters

Inregistat: 29-01-2007
Mesaje: 109
...sincer nu sunt pesimist,dar in problema ''presedinte pt Romania'' nu cred ca avem alta alternativa...altul nici cat el nu va face...

20-05-2007 14:38:59
   
?? GOGOMANUL
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2007
Mesaje: 526
... si poporul a ales ....

20-05-2007 19:08:43
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20-05-2007 19:09:28
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
in viitorul apropiat ni s eva cere sa alegem un adin variantele de mai jos...

- Vreti o Republica Prezidentiala - tip USA ? Presedintele este seful Executivului. Nu mai avem nevoie de Prim Ministru si nu vor mai fi conflicte ca si acum
- Doriti Dizolvarea imediata a Parlamentului si organizarea de alegeri anticipate ?
- Doriti crearea unei Organizatii Civice care sa se ocupe de strangerea semnaturilor pentru organizarea de Referendum pentru problemele majore ale tarii ?


21-05-2007 03:55:01
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
personal...

nu cred ca in RO.. poate fi vorba de republica prezidentiala... in urmatorii.... foarte multi ani :D...

crearea unei alte organizatii civice... (a cita oare?) la fel de inutila ca si celelalte.. iar mi se pare o pierdere de timp. Semnaturile se pot stringe oriunde.. si de catre oricine este instruit cum sa o faca... Nu este nevoie de alta marie cu aceeasi palarie... si alte luni de batalie pentru un oscior .. functie.

cred ca singura solutie ar fi alegereile anticipate


21-05-2007 03:59:42
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
Citesc si ma rotunjesc de atita ris.:

La doar cateva zile dupa ce s-a reintors la Palatul Cotroceni, Traian Basescu a semnat un decret prin care i-a retras lui Corneliu Vadim Tudor Ordinul National "Steaua Romaniei", in grad de cavaler.

Tribunul" a fost avertizat cu retragerea gradului de cavaler dupa ce a refuzat sa isi ceara scuze pentru comportamentul avut in cadrul sedintei Parlamentului in care Traian Basescu a condamnat comunismul.

Prin decretul semnat in acest sens, seful statului a revenit asupra hotararii luate de Ion Iliescu in ultimele lui zile petrecute la Cotroceni, perioada in care l-a gratiat si pe Miron Cozma. Asupra acestei decizii, Iliescu a apucat sa se razgandeasca la timp...

Liderul PRM, Corneliu Vadim Tudor a ramas fara "Steaua Romaniei", dupa ce presedintele Traian Basescu a semnat un decret in acest sens, la doar cateva zile dupa ce s-a reintors la Cotroceni.

Potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale, "dupa indeplinirea procedurilor legale", Traian Basescu a semnat retragerea Ordinului National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler liderului PRM, senatorul Corneliu Vadim Tudor.

Presedintele PRM a fost avertizat de mai multe ori cu retragerea acestui ordin si de fiecare data a reactionat acuzandu-l pe Traian Basescu de subiectivism si rea-intentie. "N-au decat sa mi-o retraga! Daca aceasta decoratie a ajuns la mana unor derbedei, ea nu mai are nicio valoare! (...) Daca au ajuns sa-mi retraga o decoratie pe care mi-a acordat-o un alt presedinte, Ion Iliescu, pentru contributia mea ca sef de partid la eleborarea tuturor documentelor necesare Romaniei la aderarea la UE, atunci Palatul Cotroceni a ajuns o lada de gunoi!", declara la acea vreme "Tribunul".

Vadim Tudor a fost decorat in ultimele zile petrecute la Cotroceni de fostul sef de stat, Ion Iliescu, perioada in care acesta l-a gratiat pe Miron Cozma, revenind insa asupra deciziei in urma presiunilor exercitate de societatea civila. De "Steaua Romaniei", oferita lui C. V. Tudor, Ion Iliescu nu a mai avut ragaz sa se ocupe...

Consiliul de Onoare al Ordinului National "Steaua Romaniei" a cerut "Tribunului" sa prezinte scuze publice celorlalti detinatori ai ordinului, "pentru comportamentul nedemn" pe care l-a avut in timpul sedintei Parlamentului in care Traian Basescu a condamnat comunismul. Scuzele nu au aparut, asa ca s-a cerut reanalizarea dreptului de cavaler pentru C.V. Tudor.


28-05-2007 20:20:38
   
Pagini: 1    
Mergeti la