Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / diferentele de varsta intr-o relatie amoroasa....    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Tuturor ni se pare normala o relatie dintre un el si o ea in care el are cu ceva mai multi ani decat ea..ba chiar exista situatii in care barbatul este mult mai in varsta decat femeia...Marea majoritate insa gaseste absolut scandaloasa o relatie dintre o ea si un el in care ea are mai multi ani decat el...Voi ce parere aveti ?...Mie mi se pare doar o problema legata de mentalitati adanc inradacinate.
:rolleyes:


09-06-2007 21:16:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Adevarul este ca traim cu idei preconcepute si ne pasa prea mult de ceea ce spun cei din jur, de parca ..."lumea" ar trai acele sentimente, ar percepe corect nevoile noastre. Nu este vina mea ca timpul trece cu viteza uimitoare pe langa noi, dar educatia primita ma impiedica sa accept o relatie cu cineva mult mai tanar decat mine...Mi s-a intamplat frecvent sa ies in oras cu barbati "de varsta" potrivita si sa constat ca...evident ei nu sunt persoane active, nu le plac ...muzica house, nu danseaza, nu se catara pe munte, nu se plimba pe jos (doar au masina) si...evident intalnirile mele esuau. Eu sunt vie, iar ei traiesc parca...spre apusul vietii. Isi doresc probabil doar sex, mancare buna si...un pic de vrajeala, o viata monotona, linistita cu o nevasta mirosind a ceapa. Dar asa cum spuneam...traim in lumea aceasta plina de idei preconcepute, drept pentru care ramanem uneori de neinteles, sau poate nu suntem suficient de curajosi spre a ne lasa dusi de val....=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (16-06-2007 03:24:36)


09-06-2007 21:23:01
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107

tasha 1951 a scris:

Tuturor ni se pare normala o relatie dintre un el si o ea in care el are cu ceva mai multi ani decat ea..ba chiar exista situatii in care barbatul este mult mai in varsta decat femeia...Marea majoritate insa gaseste absolut scandaloasa o relatie dintre o ea si un el in care ea are mai multi ani decat el...Voi ce parere aveti ?...Mie mi se pare doar o problema legata de mentalitati adanc inradacinate.
:rolleyes:



asa ....  fiind in cunostinta de cauza , vis-a-vis de cateva persoane care  sunt ''incercate''   de  o atractie  de orice gen cu diferenta de varsta ce te obliga sa iti pui semne de intrebare, pot sa spun ca, nu cred in acele mentalitati de care pomenesti .  problema e alta si se poate extinde intr-o discutie poate fara limite, cu argumente pro si contra intens comentate. tot ce te poate face sa  te rishti intr-o asemenea relatie  sta in suflet. de ce daca simti ca asa poti iesi din cotidian chiar si pt o perioada scurta sa nu o faci ? pt ca sunt ochi care te privesc dezaprobator si guri care iti spun vorbe nelalocul lor categorisindu-te fara minte ? aiurea. insa, bineinteles ca odata avantat in asa ceva , trebuie sa fi convins ca nu exista interese meschine din partea celui mai tanar. si de-o parte si de alta.
un barbat cu mult mai tanar decat ea poate sa profite de pe urma ei in diferite forme. aceasta situatie e mai  cu cantec decat daca o luam invers. pt ca  relatiile intre femei pustoaice  si moshuleti la care nu le mai functioneaza decat degetul si eventual cate-o limba, sunt la ordinea zilei. chiar si acesti mosuleti stiu adevarul.
deh...acu' ,  doar cel in cauza poate judeca si hotari daca e bine sau rau, dupa ce s-a consumat un eventual inceput. speculatii se pot face la infinit.


10-06-2007 03:13:13
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
asta cu diferenta de virsta.. nu e ca si aia cu diferenta de inaltime? cind ea.. monica columbeanu.. e cu un cap mai inalta ca el.... ? atunci el de ce n-ar fi cu vreo 25 de ani mai mare ca ea?
exista compensare.. in tot.. are dumnezeu grija :D


10-06-2007 03:36:04
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ridica diferenta de varsta probleme reale, sau la mijloc sunt doar prejudecatile unei societati prea traditionaliste? Fiecare dintre noi cauta partenerul potrivit din cat mai multe puncte de vedere (afectiv, al comunicativitatii, sexual, social).

Uneori, atunci cand il intalnim, totul pare perfect, cu o exceptie: e mult mai in varsta sau mult prea tanar pentru noi. Este aceasta intr-adevar o piedica pentru a forma cuplul dorit?
=(=(

Cuplul presupune interactiunea si identificarea cu partenerul, comunicarea, atractia fizica si spirituala, dezvoltarea propriilor identitati. Criteriile generale care stau la baza formarii unui cuplu sunt fie similaritatea - "cine se aseamana, se aduna" (cu alte cuvinte, asemanare de varsta, religie, nivel cultural si socio-economic), fie complementaritatea - "contrariile se atrag" (ceea ce presupune satisfacerea reciproca a dorintelor, nevoilor, intereselor).


10-06-2007 03:39:32
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
E foarte greu de spus care este diferenta ideala de varsta intr-un cuplu.....in general se merge fara limita superioara in ceea ce priveste varsta barbatului.....daca acesta mai poate sa se deplaseze fara ajutor si poseda un patrimoniu adecvat....atunci fara limite......personal cred ca trebuie sa existe o demnitate a varstei....asa ca nu te incurca niciodata cu o persoana care ti-ar putea fi fiu sau fiica....(doar parerea mea nu ma impuscati!)

11-06-2007 01:10:29
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
varsta e data de savanti ...sunt de acord cu cele de mai sus (egon)...in casnicie nu stiu cum e sa traiesti cu unul mai tanar pentru ca fostul era mai mare cu 11 ani...dar sunt convinsa ,cred,e o parere... traita ...in amor,poate si in casnicii..relatia e intensa cand el,este mai mic ca ea...

Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (11-06-2007 01:26:33)


11-06-2007 01:19:03
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

tasha 1951 a scris:

Tuturor ni se pare normala o relatie dintre un el si o ea in care el are cu ceva mai multi ani decat ea..ba chiar exista situatii in care barbatul este mult mai in varsta decat femeia...Marea majoritate insa gaseste absolut scandaloasa o relatie dintre o ea si un el in care ea are mai multi ani decat el...Voi ce parere aveti ?...Mie mi se pare doar o problema legata de mentalitati adanc inradacinate.
:rolleyes:

adevarul este ca traim cu si din prejudecati dincolo de tarele aparute dintr-o asemenea mentalitate trebuie sa recunoastem ca daca la nivel de principiu este o greseala,in viata de zi cu zi argumentele reale ne arata ca ele(Prejudecatile) pot functiona drept pc. de reper viabile ...


12-06-2007 20:13:50
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

tasha 1951 a scris:

Adevarul este ca traim cu idei preconcepute si ne pasa prea mult de ceea ce spun cei din jur, de parca ..."lumea" ar trai acele sentimente, ar percepe corect nevoile noastre. Nu este vina mea ca timpul trece cu viteza uimitoare pe langa noi, dar educatia primita ma impiedica sa accept o relatie cu cineva mult mai tanar decat mine...Mi s-a intamplat frecvent sa ies in oras cu barbati "de varsa" potrivita si sa constat ca...evident ei nu sunt persoane active, nu le plac ...muzica house, nu danseaza, nu se catara pe munte, nu se plimba pe jos (doar au masina) si...evident intalnirile mele esuau. Eu sunt vie, iar ei traiesc parca...spe apusul vietii. Isi doresc probabil doar sex, mancare buna si...un pic de vrajeala, o viata monotona, linistita cu o nevasta mirosind a ceapa. Dar asa cum spuneam...traim in lumea aceasta plina de idei preconcepute, drept pentru care ramanem uneori de neinteles, sau poate nu suntem suficient de curajosi spre a ne lasa dusi de val....=)

daca iti imaginezi ca ideile preconcepute sunt apanajul doar al celor varstnici vei esua de fiecare data la fiecare tentativa!iar privitor la parerea celorlalti iti dau o veste proasta:pt. o fiinta sociala (nu numai oamenii sunt fiinte sociale ...! ) chiar conteaza...ca sa nu conteze trebuie sa fi extrem de puternic sau solitar...


12-06-2007 20:17:40
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

Cezara-Irenne a scris:

varsta e data de savanti ...sunt de acord cu cele de mai sus (egon)...in casnicie nu stiu cum e sa traiesti cu unul mai tanar pentru ca fostul era mai mare cu 11 ani...dar sunt convinsa ,cred,e o parere... traita ...in amor,poate si in casnicii..relatia e intensa cand el,este mai mic ca ea...

draga ,Irene, bata se pare ca nu-ti lipseste balta mai trebuie sa cauti dar vezi sa nu fie una de laturi ;) in amor relatia intensa nu e cea dintre o babeta si un morcovior tinerel ea(relatia) trebuie doar sa fie (INTENSA ,desigur,la ce te gandeai !?)! :D

Ultima modificare facuta de fii-a-mea (12-06-2007 20:22:39)


12-06-2007 20:21:55
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
la amor ma gandeam draga suflete!
fii-a-mea a scris:


Cezara-Irenne a scris:

varsta e data de savanti ...sunt de acord cu cele de mai sus (egon)...in casnicie nu stiu cum e sa traiesti cu unul mai tanar pentru ca fostul era mai mare cu 11 ani...dar sunt convinsa ,cred,e o parere... traita ...in amor,poate si in casnicii..relatia e intensa cand el,este mai mic ca ea...

draga ,Irene, bata se pare ca nu-ti lipseste balta mai trebuie sa cauti dar vezi sa nu fie una de laturi ;) in amor relatia intensa nu e cea dintre o babeta si un morcovior tinerel ea(relatia) trebuie doar sa fie (INTENSA ,desigur,la ce te gandeai !?)! :D


12-06-2007 20:26:09
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Cunosc un cuplu in care diferenta de varsta este cu vreo 12 ani in "favoarea" ei.....au o fetita foarte reusita de 14 ani,o minune de copil nu alta.....nu par sa bage in seama diferenta de varsta.....daca sunt fericiti?!....n-as putea spune pentru ca nu stiu.....ceea ce stiu e ca ea ii lasa "lesa"indeajuns de lunga iar el este foarte atent sa n-o rupa....:D

13-06-2007 03:49:59
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
si eu ma cunosc pe mine care am o relatie cu un tanar ,relatie care tine de 1o ani...acum are 36..(avea 26 cand ne-am cunoscut iar eu 34.)...dar in curand se va insura si trebuie sa punem punct si sa ramanem doar prieteni!
egon a scris:

Cunosc un cuplu in care diferenta de varsta este cu vreo 12 ani in "favoarea" ei.....au o fetita foarte reusita de 14 ani,o minune de copil nu alta.....nu par sa bage in seama diferenta de varsta.....daca sunt fericiti?!....n-as putea spune pentru ca nu stiu.....ceea ce stiu e ca ea ii lasa "lesa"indeajuns de lunga iar el este foarte atent sa n-o rupa....:D


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (13-06-2007 12:34:14)


13-06-2007 12:33:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Varsta nu are nici o importanta......legea atractiei nu functioneaza in functie de varsta.....sunt barbati maturi la 30 de ani.....si imaturi la 50.....o femeie are dreptul sa aleaga pe cel care o face fericita indiferent de parerea celorlalti...cam la concluzia asta am ajuns eu...
=)=)=)


16-06-2007 03:22:02
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Ce bine ar fi daca varsta n-ar avea nici o importanta......teoretic asta ar insemna sa fim mereu tineri.....din pacate nu e asa....varsta are intotdeauna importanta,decisiva in majoritatea cazurilor...ca unii dintre noi mai visam la tinerete, asta e cu totul alta problema.....

17-06-2007 03:12:52
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
dar parca e vorba de diferenta de varsta dintre un el si o ea..nu despre importanta varstei...iubeste mereu si-ai sa ramai vesnik tanar draga egon!
egon a scris:

Ce bine ar fi daca varsta n-ar avea nici o importanta......teoretic asta ar insemna sa fim mereu tineri.....din pacate nu e asa....varsta are intotdeauna importanta,decisiva in majoritatea cazurilor...ca unii dintre noi mai visam la tinerete, asta e cu totul alta problema.....


17-06-2007 03:21:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
cand te gaseste iubirea adevarata nu mai conteaza varsta!Pur si simplu simti ca nu-ti poti controla sentimentele care te invadeaza, simti ca nu poti trai fara ceea ce iubesti, netinand neaparat sa fie langa tine fizic, te multumesti cu existenta lui/ei extrasenzoriala, esti bucuros/oasa ca iubirea ta exista si ca ai intalnit-o!Cand iubesti, sufletul tau e vesnic tanar!De aceea se spune ca iubirea adevarata uneste doua suflete,indiferent de conditia lor fizica!

17-06-2007 12:12:58
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
virsta conteaza...si conteaza mult......

1 : ea mai in virsta, el mult mai tinar......

sa zicem ca este ok, daca el este virgin si ea este saraca.....

2: el batrin, ea mult mai tinara......am discutat la topicul cu irinel si monica....poate mai discutam si aici...


21-06-2007 21:57:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Atunci cand vom fi suficienti de maturi (sau de nebuni) incat sa nu ne mai pese de "gura lumii" cu siguranta vom fi mai fericiti, iar scala de valori va fi....considerabil ....reevaluata. Diferenta de varsta n-ar trebui sa existe, ar trebui sa existe compatibilitati, sentimente, nevoi, dar exista ..."legi nescrise" , idei preconcepute si...evident "gura lumii". Apropos...si mie imi pasa de ..."gura lumii" si imi este ciuda de acest amanunt, dar " Lumea este asa cum este , iar in ea suntem si noi"....=(=(

21-06-2007 23:46:33
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
e curios cum ne pasa de gura lumii.... in detrimentul fericirii noastre...
chair daca aceasta fericire e minima... si de scurta durata.
o relatie cu cineva... implica intimitate... se desfasoara 90% dincolo de ochii si gura lumii...
de ce, doamne iarta-ma, sa-mi pese de baba de dincolo de gard... cind eu sint fericita in lumea mea, in casa mea.. in bratele lui?

omul rau... cind nu are ce birfi... inventeaza.... asa ca, desi nu agreez "pustanii" in preajma mea.... cine iubeste.. atunci sa iubeasca... SI gata!!!


21-06-2007 23:58:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Desteapta fata esti tu funny...uite de asta te iubesc eu pe tine...
tu faci intotdeauna opinie separata...esti inclinata mai mult spre nonconformism...
dar sa stii ies si eu din tabuuri...gata!
fac ce-mi place si ce cred ca m-ar face fericita...am zis-o!;)
=D=D=D


22-06-2007 00:02:57
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

Desteapta fata esti tu funny...uite de asta te iubesc eu pe tine...
tu faci intotdeauna opinie separata...esti inclinata mai mult spre nonconformism...
dar sa stii ies si eu din tabuuri...gata!
fac ce-mi place si ce cred ca m-ar face fericita...am zis-o!;)
=D=D=D

multumesc, multumesc... stiam toate astea! :)
oricum mie nu-mi plac pustanii...
indiferent de argumente.... consider ca nu le poti sti / trai pe toate cind ai sub 30 :D :D


22-06-2007 00:08:10
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
dintre doua sfaturi....omul alege ce ii convine lui....
de fapt cel carevrea sfaturi le accepta doar pe acelea care ii convine sa le auda.....

asteapta in sfaturi ceea ce vrea sa auda..cere o confirmare..a ceea ce doreste sa fac..si nu are indrazneala...

Ultima modificare facuta de da_si_nu (22-06-2007 00:11:21)


22-06-2007 00:10:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

da_si_nu a scris:

dintre doua sfaturi....omul alege ce ii convine lui....
de fapt cel carevrea sfaturi le accepta doar pe acelea care ii convine sa le auda.....

Mona ..zici tu ceva...omul intr-adevar asa face...din egoism?...din naivitate?...de ce oare?


22-06-2007 00:11:31
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
nici mie nu-mi pasa de gura lumii... de fapt nici n-o identific in vreun fel... ar fi si greu in cazul meu, cind stau cu niste indivizi umani de 25 de ani intr-un imobil si nu le stiu numele (niciunuia, parol) si nici fetele... mi-e frica de propria mea minte... eu sint cel mai aprig critic al meu... de propria-mi simtire si mai ales de ce vad pe fata partenerului... asta ma impiedica aproape structural sa marchez intr-o relatie cu "pusti"... perceptia diferentei intre noi doi, nu in afara...

22-06-2007 00:13:39
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

da_si_nu a scris:

dintre doua sfaturi....omul alege ce ii convine lui....
de fapt cel carevrea sfaturi le accepta doar pe acelea care ii convine sa le auda.....

de multe ori cerem sfatul doar pentru a intari o hotarire deja luata...
cind avem temeri... intemeiate.. ar fi bine sa ne urmam instinctul...
nimeni nu-ti poate da un sfat 100% corect.. .. pentru ca nu poate patrunde dincolo de ceea ce ii spui tu

parerea mea.. luata de pe google :D


22-06-2007 00:13:40
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
iti nu ne dorim indestructibili..invincibili....
citi nu ne dorim ceva ce nu avem sau ce nu mai avem.. nu am mai avut niciodata...

un pic din ratiune spune...   STOP...
inima zice                       DE CE NU ?

inima spune frumos.....mintea rece.....

la sah gindim cu mintea..in dragoste cu sufletul....


22-06-2007 00:20:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
google -ita mica....
vezi chestia cu instinctul...aici e cea mai sensibila portiune....
Iubirea-pasiune se caracterizeaza prin atractie reciproca, existenta unor bariere in implinirea sentimentului si incalcarea regulilor sociale deopotriva. Nu e real faptul ca omul are tentatia de a “gusta” ceea ce ii este interzis? Sau ca sentimentele lui se amplifica pe masura ce se diminueaza tendinta celorlalti de a accepta optiunile sale? Indragostitii traiesc o stare de exaltare continua, care este insa sursa a dezechilibrului launtric.


22-06-2007 00:20:10
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
indiferent de gura lumii, de instincte, de experienta.. un lucru e cert... traim momente unice.. timpul nu sta pe loc... si nici nu se intoarce..
nu-i pacat sa tinem cont de tabuuri .. uitind sa traim clipa?
de ce trebuie sa-mi fac planuri dincolo de ceea ce traiesc in prezent? aspiratiile, visele.. sint ok.. atita timp cit nu constituie bariere psihologice.. :D

lool... de unde naiba le scot?


22-06-2007 00:23:09
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906

Cezara-Irenne a scris:

si eu ma cunosc pe mine care am o relatie cu un tanar ,relatie care tine de 1o ani...acum are 36..(avea 26 cand ne-am cunoscut iar eu 34.)...dar in curand se va insura si trebuie sa punem punct si sa ramanem doar prieteni!
egon a scris:

Cunosc un cuplu in care diferenta de varsta este cu vreo 12 ani in "favoarea" ei.....au o fetita foarte reusita de 14 ani,o minune de copil nu alta.....nu par sa bage in seama diferenta de varsta.....daca sunt fericiti?!....n-as putea spune pentru ca nu stiu.....ceea ce stiu e ca ea ii lasa "lesa"indeajuns de lunga iar el este foarte atent sa n-o rupa....:D


Wow !!!! :D Inseamna c-ai acceptat ceva timp "jocul lui dublu", draga Cezara-Irenne... ca altfel nu vad cum ar fi putut ajunge la insuratoare, zau asa ;)
De la alte comentarii ma abtin, la asta n-am putut renunta, totusi... ca si la inca unul (ca legatura voastra nu era de fapt poate chiar o "relatie", ci doar o chestie pur sexuala). Ori poate ma insel, nimeni nu-i infailibil, eu nici atit...:)

Ultima modificare facuta de kawacadabrantul (22-06-2007 00:27:29)


22-06-2007 00:24:58
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
kawa..esti tare pe faza...amice.... :)

ai stat ascuns dupa cortina.. ?


22-06-2007 00:29:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
KAWA... ce dor mi-a fost de tine...
prin care tari straine ai umblat ca n-ai putut intra pe forum..de atata amar de vreme?!
=)=)


22-06-2007 00:33:33
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906

tasha 1951 a scris:

KAWA... ce dor mi-a fost de tine...
prin care tari straine ai umblat ca n-ai putut intra pe forum..de atata amar de vreme?!
=)=)


Reciproc dorul de voi ;)
Doar prin Austro-Ungaria am fost (nu rideti, e pe cale de reconstruire Imperiul chezaro-craiesc, ca si fosta noastra robie - "subtila" acum, dar cu atit mai rea) ;)


22-06-2007 00:41:14
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906

da_si_nu a scris:

kawa..esti tare pe faza...amice.... :)

ai stat ascuns dupa cortina.. ?


Nu chiar... :D, am insa cite-o zi cind "vad imens si simt enorm", vorba lui Caragiale :D

P.S. Inca astept totusi o reactie a Cezaro-Irenei... ;);)

Ultima modificare facuta de kawacadabrantul (22-06-2007 00:43:38)


22-06-2007 00:42:46
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
acum la cit l-ati pupat voi pe kawa... daca-l pup si eu.. o sa spuna ca ma iau dupa voi... :x
asa ca mai bine eu ii fac altceva.. :D

ps. oricum, ma bucur sa "te simt" prin preajma F..


22-06-2007 00:46:39
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906
}{ Asta parca-i simbolul pupaciosilor, nu, Funny cherie? ;)
P.S. Doar fermece :D sa nu-mi faci, restul stiu ca-i de bine... ;)


22-06-2007 00:53:23
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
diferenta de virsta....nu ar trebui sa se manifeste si ca o diferenta de opinii, trairi....mentalitati....obiceiuri.....pasiuni.. chiar ...nevoi ?

22-06-2007 03:38:13
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
-ati iesit la plimbare cu fiul ( mama) ?
-a nu...este iubitul ( iubita)...!


22-06-2007 03:40:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Specialistii spun ca diferentele de vârsta dintre parteneri au început sa fie tot mai usor acceptate în societate. "Psihiatria clasica definea un caz de acest gen drept gerontofilie. Societatea moderna însa nu-l mai considera o tulburare sexuala. Diferenta de vârsta e acum tolerata.

22-06-2007 03:54:27
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cred ca nu exista religie care sa interzica asta......
dar poate ca ma insel......
ori daca nu este interzis..........este voie....


22-06-2007 04:05:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am citit pe un forum urmatoarele:
" La cei 70 de ani ai sai,  afacerista Israela Vodovoz e considerata o mare "devoratoare" de barbati tineri. În urma cu o luna, ea s-a îndragostit lulea de Liviu, un barbat chipes în vârsta de numai 35 de ani, cu care deja se afiseaza la evenimentele mondene. Dar, Liviu nu e cel mai tânar iubit al Israelei, penultima achizitie în materie de amor a septuagenarei având... 31 de ani. "
Cica ar fi nascuta in Romania....


22-06-2007 04:23:47
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
adica tot mai aveti dubii? :D
fuck them all!!
desigur, pe rind :D :D


22-06-2007 04:27:16
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
totzi pe rand si la gramada.......... da sa fie domne gramada organizata

22-06-2007 11:06:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

trei in una a scris:

totzi pe rand si la gramada.......... da sa fie domne gramada organizata

cum vine asta?...ca nu pricep?


22-06-2007 11:26:00
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
tasha ......... sincer ,,,,,,,,, nu stiu nici eu dai de vazut

22-06-2007 11:29:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

trei in una a scris:

tasha ......... sincer ,,,,,,,,, nu stiu nici eu dai de vazut

Stii ce cred eu...exista doua categorii de oamenii :unii spun de gandesc...altii gandesc ce spun...tu cam spre care aderi?
=D=D


22-06-2007 16:27:51
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
iar altii au mintea mancata de molii.....peste o ora decolez...sa ma suni Duminica!...
tasha 1951 a scris:


trei in una a scris:

tasha ......... sincer ,,,,,,,,, nu stiu nici eu dai de vazut

Stii ce cred eu...exista doua categorii de oamenii :unii spun de gandesc...altii gandesc ce spun...tu cam spre care aderi?
=D=D


22-06-2007 16:30:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sa fim on topic...
... fiecare ar trebui sa le evalueze inainte de a face pasul deciziv....=( Consider ca aici era vorba despre relatiile de bun simt intre doua persoane cu diferenta de varsta, nu de tradari, inselari, ipocrizii...
o femeie cu ceva ani mai mare decat un barbat...
Un asemenea punct de vedere as dori sa aflu...=)
Multe lucruri se clarifica daca este facuta distinctia dintre iubirea comuna,posesiva si cea neconditionata-care....nu se prea intalneste in "cotidian"-ul prozaic..


28-06-2007 11:33:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Se spune adesea ca iubirea e oarba, ca nu cunoaste limite si ca nu exista bariere pe care sa nu le poata sparge. Si totusi, noi oamenii, avem atât de multe prejudecati când vorbim despre iubire... Atunci când iubim noi însine nu ne supunem lor, însa când suntem în afara ei, ca prin miracol, devenim experti în judecati si ne punem în valoare tot arsenalul de „experienta” pe care îl detinem, ca sa construim retete de fericire. E în natura omului sa judece gratuit ceea ce nu îi apartine sau, cel putin, sa fie tentat sa construiasca lumi ipotetice, cel mai adesea false, atunci când e în afara lor? Nu stiu si nici nu îmi bat capul sa aflu, pentru ca nu vad sensul raspunsului.
M-am aflat, recunosc, de ambele parti ale baricadei. Am judecat adesea fals lucruri care li s-au întâmplat prietenelor mele, fara sa stiu ca, mai devreme sau mai târziu, as putea fi eu însami în situatia lor. De ce? Pentru ca mi s-a cerut indirect opinia si mi-am exprimat-o cât se poate de sincer la vremea respectiva, fara sa fi trecut însa eu însami printr-o experienta limita, vulnerabila în fata prejudecatilor celorlalti. Poate ca doar în acest sens, experienta devine utila, atunci când te face sa gândesti liber.
Când l-am cunoscut pe iubitul meu nu m-am gândit nici o clipa ca cei 7 ani dintre noi ar putea fi un obstacol în relatia noastra. Si am gândit just, pentru ca într-adevar vârsta nu a oprit în nici un fel iubirea. I-a oprit însa pe cei din jur din treburile cotidiene si i-a facut sa îsi arunce o privire în relatia noastra si sa comenteze acid: „Vai, dar el e mai tânar, înca are fluturi în cap.... Vai dar ea e prea matura....” etc etc... Acelasi lucru i s-a întâmplat prietenei mele, al carui iubit are cu 17 ani mai mult decât ea. Doamne, câte reactii disperate în jurul lor. „E prea tânara... E prea batrân... e prea neobisnuit.... e prea....”. Cred ca, de fapt, e prea... multa falsa „întelepciune”, care nu vine din experienta celor care judeca, ci, mai curând din teama de a percepe lucrurile altfel. Adica liber si firesc si frumos, cum de altfel este sentimentul pe care îl traim cu totii atunci când avem norocul sa gasim o clipa de iubire, în goana noastra nebuna dupa fericire. Ma întreb cum as fi reactionat atunci când am aflat despre diferenta de vârsta dintre prietena mea si iubitul ei, daca eu însami nu as fi trait o iubire iesita din „tipar”. Poate ca la fel ca ceilalti sau poate ca nu... Cert este ca noi, eu si prietena mea, stim ceea ce ei nu vor sti niciodata – ca rasaritul pe mare în zorii unei veri minunate, ca si marea însasi în splendoarea ei tomnatica au aceeasi stralucire si la 20 si la 40 de ani... pentru ca fericirea nu se masoara în ani si pentru ca iubirea nu are vârsta..asta apropos de show-ul la care tocmai am participat...=D=D

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (02-12-2007 03:24:29)


02-12-2007 03:20:47
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:

Cert este ca noi, eu si prietena mea, stim ceea ce ei nu vor sti niciodata – ca rasaritul pe mare în zorii unei veri minunate, ca si marea însasi în splendoarea ei tomnatica au aceeasi stralucire si la 20 si la 40 de ani... pentru ca fericirea nu se masoara în ani si pentru ca iubirea nu are vârsta..asta apropos de show-ul la care tocmai am participat...=D=D

Tashico, asta sa i-o spui lu'  Mutu  -  ala de la manutantza, ca sa nu facem confuzii  - si asteapta-ta ca nici macar el sa n-o creada !
Asa cum dupa niste ani obosesti urcand treptele unui etaj, si sufletul gafaie mai aprig ca-n adolescentza...


03-12-2007 13:27:41
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la