Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / h'es the one ?....    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
poi iubirea e dincolo de pasiune....acea cu parjolitu..e patima...
tasha 1951 a scris:

Draga mea...ai cam pus degetul pe rana...mai ales ca ma gandisem la un moment dat la asta...
Stii la ce ma gandesc acuma..ca daca era o usa trantita in nas...ma simteam al dracului de bine...zau asa...cine mama zmeului se crede...!!!=)
   Dragele mele, eu sa va spun drept, imi amintesc cum era cand iubeam cu pasiune, nu stiu daca acum as mai fi in stare de asa ceva, pentru simplul fapt ca pasiunea e un foc parjolitor,te mistuie, te seaca de energie, iti ia ratiunea, iti invaluie creierul intr-un fum gros naclaitor, ce mai, e boala curata!...:rolleyes:
Prefer iubirea calma si asezata, solida, sigura, linistita , fara cutremure si emotii...=)=)=)


12-07-2007 11:58:55
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
cum ?!!!...pasiunea nu are nevoie de sacrificiu....dar o profesie facuta din suflet nu e pasiune?artistul ,chirurgul..etc...exista iubirea-pasiune cum exista iubirea din mila ,iubirea-gust,iubirea fizica,iubirea din naivitate....
tasha 1951 a scris:

Pasiunea ?!
Cum apare, asa dispare, dupa ce "cucerirea" este deja cunoscuta in amanunt si devine plictisitoare...
Pasiunea nu are nevoie de sacrificii...
Dragostea curata, iubirea, are nevoie si de sacrificii. Unii cresc, altii scad din pretentii, daca iubesc sincer si isi respecta partenerul in masura in care se respecta pe sine !
Se renunta la placeri si tabieturi, se renunta la bogatii, daruri si atentii materiale ori morale, se renunta la placeri pentru a se apara iubirea, dragostea reala, sincera si impartasita. Si se bucura impreuna, dupa cum se si suporta greutatile si neimplinirile. Impreuna !
Poate ca aceasta iubire este aceea care sa ne "implineasca cu adevarat" si despre care se poate spune ca nu este pasiune. Acea iubire despre care cred ca nu poate fi reala ori prea usor de realizat daca se ignora prezenta si necesitatea respectului reciproc...


12-07-2007 12:12:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ce simtim? Cum imi dau seama ca nu este doar o atractie pur fizica si ca sunt fascinata si de frumusetea interioara ce-si gaseste "rezonanta" in nevoile mele feminine? In primul rand, si poate cel mai important, este sa-ti cunosti si sa-ti diferentiezi emotia si sentimentul de pasiunea care te impinge sa simti ca pe acest pamant nu e loc decat pentru voi doi. Trebuie sa fie ceva special, magic, o tensiune emotionala, o dorinta de "a-l absorbi" pe celalalt, de "a-l gusta" intru-totul, de "a-i patrunde" in cele mai tainice ganduri si dorinte si de "a i te darui" fara sa-ti cuantifici daruirea ta. Atunci cand simti ca-ti doresti sa-l satisfaci pe deplin, ca ai "nevoie" pe prezenta lui si ca esti incompleta fara el, poti spune ca El este Alesul!

12-07-2007 12:21:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Multe femei considera ca in alegerea partenerului, in iubire, este vorba de o alchimie, de o magie, chiar si de destin... deci, trebuie sa simti atunci cand necunoscutul din fata ta se opreste pentru a-ti da timp sa-l descoperi. Dar ce simtim? Si cine ne da garantia veridicitatii sentimentelor noastre? Putem fi atat de sigure pe cel de-al saselea simt? Raspunsul fiecaruia dintre noi este greu de incadrat, insa exista dovada incontestabila a pasiunii pe care o trezeste celalalt in tine...

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (12-07-2007 12:32:14)


12-07-2007 12:24:22
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
o gandire matura intrun simt adolescentin...tanara vei fi mereu femeie frumoasa!...
tasha 1951 a scris:

Ce simtim? Cum imi dau seama ca nu este doar o atractie pur fizica si ca sunt fascinata si de frumusetea interioara ce-si gaseste "rezonanta" in nevoile mele feminine? In primul rand, si poate cel mai important, este sa-ti cunosti si sa-ti diferentiezi emotia si sentimentul de pasiunea care te impinge sa simti ca pe acest pamant nu e loc decat pentru voi doi. Trebuie sa fie ceva special, magic, o tensiune emotionala, o dorinta de "a-l absorbi" pe celalalt, de "a-l gusta" intru-totul, de "a-i patrunde" in cele mai tainice ganduri si dorinte si de "a i te darui" fara sa-ti cuantifici daruirea ta. Atunci cand simti ca-ti doresti sa-l satisfaci pe deplin, ca ai "nevoie" pe prezenta lui si ca esti incompleta fara el, poti spune ca El este Alesul!


12-07-2007 12:25:43
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
scanteia fara de care nu incepe sa se trezeasca niciun simt....tare frumoasa e iubirea ....chiar de e plina de sacrificii...dar rezultatele sunt fascinante...
tasha 1951 a scris:

Multe femei considera ca in alegerea partenerului, in iubire, este vorba de o alchimie, de o magie, chiar si de destin... deci, trebuie sa simti atunci cand necunoscutul din fata ta se opreste pentru a-ti da timp sa-l descoperi. Dar ce simtim? Si cine ne da garantia veridicitatii sentimentelor noastre? Putem fi atat de sigure pe cel de-al saselea simt? Raspunsul fiecaruia dintre noi este greu de incadrat, insa exista dovada incontestabila a pasiunii pe care o trezeste celalalt in


12-07-2007 12:27:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Suna la prima vedere ca in jocul "Ma iubeste? Nu ma iubeste?", joc adolescentin care ascunde, in esenta, probabilitatea, incertitudinea, simtamantul ca, inca de la prima intalnire sau si dupa multi ani petrecuti impreuna, inca te mai intrebi: "Oare El este jumatatea mea?"...

12-07-2007 12:31:28
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
de ce se tot vehiculeaza "jumatatea mea"...eu nu am cautat nici in visele mele tremurande asa ceva,ci pe acel in care sa ma vad nu cea de ieri ,nici cea de azi ..ci aceea care trebuie si mi-ar place sa fiu....unul mai bun ca mine dar cu aceleasi dorinti...
tasha 1951 a scris:

Suna la prima vedere ca in jocul "Ma iubeste? Nu ma iubeste?", joc adolescentin care ascunde, in esenta, probabilitatea, incertitudinea, simtamantul ca, inca de la prima intalnire sau si dupa multi ani petrecuti impreuna, inca te mai intrebi: "Oare El este jumatatea mea?"...


12-07-2007 12:34:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu stiu daca exista un suflet pereche...depinde ce intelegi prin aceasta sintagma....mie mi se pare cam mult spus:) sunt mai degraba realista decat idealista.Oricum acel suflet pereche daca ar fi sa existe si pentru mine ...nu as vrea sa semene cu mine(ma refer la gandire) pentru ca eu nu ma pot intelege cu acele pers.In cazul meu functioneaza regula "contrastele se atrag"...=)=)=)

12-07-2007 12:45:24
   
?? confidentul
Cont Sters

Inregistat: 08-07-2007
Mesaje: 55
asa este ,Tasha,cei ca se reping se atrag.Este un paradox,dar totusi se atrag..

12-07-2007 13:16:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Se spune ca atunci cand simti adevarata iubire, care consta in a iubi neconditionat, cand esti telepatic cu acel pentru care simti iubire, cand simti ca viata ta fara prezenta lui in ea e nimic, iar el iti impartaseste aceleasi sentimente,te respecta si nu poate rezista fara sa stie de tine, atunci chiar sunteti suflete pereche!Cred ca toate femeile romantice isi doresc sa-si intalneasca sufletul pereche! Iubirea adevarata e frumoasa...=)=)

12-07-2007 16:04:31
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ufff, tashico.. bietul constantin a fost asa departe de "simtirile" astea....
si tu la fel :) :)


03-09-2007 16:23:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Parol,mare dreptate ai....nu pot decat sa recunosc ca ai "grait"...un mare adevar....
Dar,asta e .multi chemati putini alesi!=D=D


16-09-2007 04:51:18
   
adiyna
Femeie

Ii cunosc pe toti

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 1698

fun-funny a scris:

ufff, tashico.. bietul constantin a fost asa departe de "simtirile" astea....
si tu la fel :) :)


Mai bine!! =D


17-09-2007 00:18:45
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

Parol,mare dreptate ai....nu pot decat sa recunosc ca ai "grait"...un mare adevar....
Dar,asta e .multi chemati putini alesi!=D=D

de cind nu mi-ai mai dat replica?! :D
pot  sa-ti spun la fiecare postare.. Bine ai revenit! :) ?


18-09-2007 02:18:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Bine te-am regasit draga mea....mi-a fost asa dor de forum...de tine...de absolut toti!!!
Doar in starea de claustrare am realizat ce inseamna sa fii libera...sa faci absolut tot ce-ti doreste inimioara ta!
Super....n-am cuvinte...n-as mai presta un astfel de joc pentru un munte de aur!


18-09-2007 17:55:21
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la